הרצאה של קוסם (ומנטליסט) בנושא קשב 1


Share

לפני כשבועיים, לאחר שפרסמתי מספר מאמרים בנושא קשב,( 1 | 2 | 3 ) הוזמנתי להופיע בכנס שעוסק בנושא של ADHD שהתקיים בתל-השומר בפני מאמנים, מטפלים, מורים והורים. נושא ההרצאה היה:

עשיית קסמים כמפתח להבנת מצבים חברתיים והשתלבות בהם:

אורי בהרצאה

 • הקסם כאסטרטגיה חברתית ואישית לילדים עם קשיים חברתיים.
 • הקסם ככלי הוראה שימושי ויעיל למיקוד והעצמה.
האמת היא שמאוד התרגשתי. הנושא הזה, כבר מאז ילדותי בוער בעצמותי, לא רק כקוסם, אלא כאב לילד שתוייג כבעל הפרעת קשב, וכפליט של מערכת החינוך בעצמי.
לקראת ההרצאה עמלתי והפקתי רשימה של עשרה גורמים שבגללם למידה וביצוע של קסמים עוזרים להבין מצבים חברתיים, להשתלב בהם ואף ליצור אותם:

 1. התחושה שאתה חכם. אתה מצליח לקבל פירגון רב בגלל שאתה יודע לעשות משהו שהאחרים לא מסוגלים לעשות.
 2. החיבור לעקרונות מדעיים, מתמטיים, הנדסיים, מלאכת יד, עבודה מול בעלי מקצוע,  ועוד יהפכו עד מהרה לצורך וחלק מהחיים. הילד מרחיב את ניסיון החיים שלו ולמידה תיאורטית הופכת לפרקטית. זה גם מביא אותו לרצות לחקור ולהרחיב עוד יותר את ידיעותיו וניסיונו.
 3. העניין בקסמים מספק שפע של פליאה. צפייה בסרטונים ומופעים הממלאים את הלב בפליאה. פליאה היא המוטיבציה העיקרית ללמידה. הדלק שמניע. חלק מהלמידה של קסמים זה גם החלומות שזה טווה. בספרי קסמים שקראתי היו אינספור סיפורים על קוסמים וחייהם המופלאים. הדבר הזה, מבלי שהייתי מודע לו, לקח את נשמתי מסביב לעולם. זה גרם לי לפתוח ספרי היסטוריה, אנציקלופדיות ואטלסים.
 4. העמידה בפני קהל מחזקת, מחשלת ותורמת לאופי של האדם, מביאה אותו לחוש ביטחון עצמי ובעל יכולת. והסוד הוא שברוב המקרים זה די פשוט. זה לא כמו מוסיקאים או רקדנים שנדרשים להשקיע אינספור שעות. זה יחסית קל! (לפחות בהתחלה)
 5. האחווה שנוצרת עם קוסמים אחרים יודעי סוד – חלק חשוב מחברות היא העובדה שיש דברים שלא מדברים עליהם עם אחרים.
 6. המבחן האמיתי הוא תוצאות בשטח ולכן לימודי הקסמים דורשים תירגול! התירגול הוא תהליך מאוד חשוב שמביא את הקוסם המתלמד להתמודד עם האירוע העתידי של הצגת הקסם שוב ושוב כדי שכאשר זה יתרחש הוא יהיה מוכן. חזרות הם תהליך שיכול להיות מרגש, מצחיק, מפתיע ומלמד.
 7. כדי לעשות קסמים יש צורך לפעמים בהכנה מרובה, בין אם בבנייה הראשונית של הקסם או בהכנות לקראת הופעה. זה מפתח אצל הילד אחריות, סדר, כושר אירגון ועוד.
 8. ילד שמסוגל להופיע יכול להתחיל להרוויח מהופעותיו יחסית מהר וזה כבר דבר שמשנה את גישתו לעולם.
 9. החיבור המיידי עם "הקוסם הפנימי" שנמצא בכל אחד מאיתנו ובא לידי ביטוי ביצירתיות, בפתרונות יחודיים, בשיטתיות שתחביב כמו קסמים מפתח בילד.
 10. היכולת להעמיד פנים (לשקר) מקבלת ביטוי שונה כשמדובר בדבר לגיטימי שנועד לשעשע ולבדר. העמדת פנים היא יכולת חברתית ואישית חשובה. לפני שיוצרים משהו, לפני שהוא מתקיים בעולם הממשי, חייבים ליצור אותו בדימיון ולנהוג בו כאילו הוא קיים באמת. זהו סוג של שקר. קוסמים מתרגלים שקרים על בסיס יומיומי וזה מפתח את יכולתם היצירתית. משפר את היכולת לנהל משא ומתן, לשחק, להתנהל עם העולם, לנהל זהויות במקביל.

חלק מהנושאים הללו המחשתי באמצעות לימוד של מספר קסמים לקהל.

בהמשך דיברתי בהרצאה על נושא ההוראה וכיצד קסמים שמורים או הורים מבצעים יכולים לעזור לתלמידים להגביר את מידת המוכנות שלהם לקלוט את חמרי הלימוד.

למרות ההתרגשות, ההרצאה זרמה עם המון צחוקים וקריאות תדהמה וקיבלתי פירגונים מלוא החופן מהקהל בסיומה.

הנה קטע וידאו קצר מההרצאה שלי בכנס ADHD:

על נושא המפגש ההוא הרחבתי במאמר שקראתי לו "לא רוצה בצפר"

* * *

חינוך ויצירתיות

אפרופו חינוך ויצירתיות, היום נכנסתי לאתר נפלא שנקרא RSA ובו מצאתי את ההרצאה המדהימה הזאת של סיר קן רובינסון, איש מדהים שאני ממליץ בכל לב למערכת החינוך שלנו ללמוד ממנו משהו. (כן. ההרצאה באנגלית, אבל העובדה שהכל מאוייר באופן כל כך מאיר עיניים אולי יכול לסייע לאלה שמתקשים).

בכל מקרה, אני כבר מזמן הבנתי שהילדים שלנו אינם מותאמי-פס-ייצור, ומתפקידנו לחשוב על דרכים יצירתיות ונכונות לחנך לקראת האתגרים שצפויים לעמוד בפניהם.

מקווה שנדע ליצור את הקסם החינוכי הנכון! ובקרוב…

מאחל לכם יומקסים,

אורי

נב. זאת הזדמנות מצויינת להודות לזיוה דינה מקשב ADHD על שהמליצה עלי כמרצה לכנס ובכלל על שבכך שביקשה ממני לכתוב מאמר על הנושא של הפרעות קשב וריכוז מנקודת מבט של קוסם פתחה בפני עולם.

Share

אודות קוסם ומנטליסט - אורי אשכנזי

אורי אשכנזי - קוסם ומנטליסט. כקוסם יש לי את המקצוע ההגון ביותר: אני מבטיח לכם שאני "אעבוד עליכם", ואז אני מקיים בדיוק את מה שהבטחתי… למרות שאני מייצר אשליות, התשוקה האמיתית והחיפוש המתמיד הוא אחר האמת… זו שנמצאת נסתרת תמיד, אבל משפיעה על הכל. הקסם האמיתי. מעט מהדברים הללו אני גם מפרסם במאמרי האתר. אני נהנה מאוד להקסים אנשים ולגרום להם לראות דברים אחרת. מקווה לפגוש ולהקסים גם אותך! Ori Ashkenazy OMG - Magic that makes sense! - Shows, Lectures, Magical Promotional Attraction

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

4 − 3 =

מחשבה אחת על “הרצאה של קוסם (ומנטליסט) בנושא קשב