אמן חושים, מנטליסט, וקוסם נפגשים… 1


כל מה שאנו יודעים על העולם והאנשים סביבנו נקלט על ידי החושים שלנו. אם כך, כיצד מצליח אמן החושים לדעת יותר ממה שאנו, בני תמותה פשוטים, יודעים? האם יש לו יכולות אחרות?

אמנות חושים - השפעה או אשליה

כאשר אנו בוחרים דבר מה, אנו בטוחים כי אנו עושים זאת מתוך החלטיות עצמית. אולם כאשר אמן חושים מאפשר לנו לבחור מבין שלל האפשרויות ומראה לנו כי הוא ידע במה אנו נבחר עוד לפני שבחרנו בזה, האם זה אומר שהוא השפיע עלינו לבחור על פי רצונו? האם היפנטו אותנו?

אם אמן חושים הצליח לגרום לנו לבחור מראש משהו, אז הוא יוכל לקחת כל מוצר ולגרום לנו לרכוש אותו מבלי שנזדקק לו. הוא יוכל להנהיג אומות שלמות לפעול בדרכים שהוא בוחר עבורם, הוא יוכל להביא שלום עולמי… המחשבות, החלומות, הדימיון… מה קורה פה?

בואו נשים דברים בפרופורציה ונבדוק מהו באמת אמן חושים (או מנטליסט, כפי שנהוג לאחרונה להגיד) ובמה הוא נבדל מבני האנוש הרגילים 🙂

 אמן חושים או קוסם?

אמן חושים, מנטליסט וקוסם הולכים ברחוב בשעת צהריים ולפתע רואים שטר כסף מונח על המדרכה. אמן החושים אומר: "זה לא יכול להיות, תראו מה כתבתי!" הוא מוציא פתק מהארנק שלו ובו כתוב: "בשעה 12:35 בשעת טיול עם חברים אמצא שטר של מאתיים ש"ח". המנטליסט אומר: "זה בלתי ייאמן, תראו מה אני כתבתי!" הוא מוציא מתוך ארנקו מעטפה סגורה ובתוכה פתק שעליו כתוב: "בשעה 12:36 חברי אמן החושים יציג פתק בקשר לשטר של מאתיים ש"ח".

הקוסם שותק, מניף את ידו וגורם לשטר לרחף אל היד שלו. הוא מקפל את השטר, מכניס אותו לכיס וממלמל לעצמו: "אני לא מאמין – שטר של 200!!!"

🙂

אמנות חושים - איך קוראים מחשבות

אמן חושים משתמש בחמשת החושים הרגילים והטבעיים שיש לכולנו (לפחות לרובנו) כדי ליצור את האשליה שיש לו חוש שישי.

כל אמן יוצר אשליות.

הצייר יוצר באמצעות כתמי צבע, אשליות ויזואליות הנקלטות על ידי חוש הראייה, המוסיקאי משתמש בצלילים כדי ליצור אשליות שמיעתיות, בפיסול מוסיפים לאלמנט הויזואלי גם אלמנט של מגע – חוש המישוש, ואילו אמן חושים מעצב אשליות שנוגעות לתפיסה החושית שלנו בעצמה.

התפיסה מתחלקת לגורמים שונים ובהם: הקליטה, הזיכרון, ועיבוד המידע לצורך שימוש. בכל אחד מאלה יש לאנשים טעויות, עיוותים, אשליות, סתירות ואף אמונות שגויות.

אמן חושים מנצל את הטעויות, הסתירות, העיוותים והאמונות שיש לקהל שלו לגבי תפיסת המציאות באמצעות שימוש בטכניקות הלקוחות מאמנות עתיקת ימים הנקראת אמנות הקסמים.

אמנות הקסמים קיימת כבר אלפי שנים ואוצרי הסודות שלה יודעים לספר על הדרכים שבהן השתמשו קוסמים כדי להפחיד, להרתיע, להדהים ובעיקר להפליא אנשים ואפילו אומות שלמות באמצעות התכסיסים והטריקים שלהם.

בהיסטוריה המוקדמת של המין האנושי, אנשים שהיתה להם יכולת להבין ולהשתמש בתהליכים הללו על מנת להשיג יתרון על פני אנשים אחרים נקראו קוסמים או מכשפים. הם גילו שבאמצעות שתילת רעיון אצל אדם אפשר ליצור סכסוך ומלחמה וגם שאפשר לעשות את ההיפך – להרגיע ולהביא אחדות רבה יותר. אנשים כאלה בדרך כלל לא הובילו אנשים לקרב אלא שהו ליד המנהיגים והדריכו אותם. חלק מהכוח שלהם היה בשמירה על פרטיות, גמישות ויכולתם לשנות צורה (להתחפש) ולרגל.

קוסמים הם אנשים המיומנים ביצירת אשליות ומשתמשים בכל דרך אפשרית כדי ליצור (לכאורה) את הבלתי אפשרי.

נכון. בימינו אפשר להיות קוסם בקלות מבלי ללמוד כמעט בכלל על רזי האמנות האמיתיים, מפני שטריקים רבים מוצעים למכירה באינטרנט ויש גם אלפי סרטונים שמלמדים קסמים פשוטים ובחינם… וזאת התחלה טובה, אבל כדאי להבין שיש עוד המון מה ללמוד ולחקור, מפני שאמנות הקסמים מסתירה בתוכה את הסודות של הקליטה והתפיסה האנושית.

 

כיצד הקוסמים גורמים לקהל שלהם להאמין שהם חווים את האפקטים הללו?

אמנות חושים - אשליות בתיבול מעודן

בכל קסם, תמיד, קיים אלמנט של אשליה (שקר), כלומר אמת שהוסתרה/שובשה.

קוסמים משתמשים בשיטות שונות כדי ליצור אשליות. ההסבר שרוב האנשים חושבים עליו כשהם פוגשים בקוסם זה זריזות ידיים ושרוולים, אבל השיטות של הקוסם ליצור אשליות אינן מוגבלות.

שיטות נפוצות:

  • הסחת דעת  – אמנות בפני עצמה, בעלת עקרונות מוגדרים וברורים כגון: תנועה גדולה מושכת תשומת לב וכך מסתירה תנועה קטנה.
  • שיטות הסתרה מתוחכמות, הדמייה ואשליות אופטיות.
  • התחזות ושימוש בדמויות כמו למשל בשתולים (אנשים שהוכנו לפני הקטע לשתף פעולה עם הקוסם – לפעמים אפילו מבלי שהם מודעים לכך).

בשנים האחרונות הצטרפה שיטת אשליה נוספת – קסמי טלויזיה.

טלוויזיה היא קסם בפני עצמו. יש בה אפשרות לערוך קטעים שיגרמו לאנשים להאמין שהם רואים רצף זורם של פעילות, אולם הקטעים ערוכים כך שמה שקרה בהתחלה יכול להיות מוצג באמצע, בסוף או בכלל לא להיות מוצג. בנוסף, הם בוחרים את זוויות הצילום המועדפות וכך יוצרים ניסים שאפילו לקוסמים מיומנים קשה לפעמים לעקוב ולהבין כיצד הקסם נעשה. הפעולה של עריכה בוידאו, קיצור קטעים והוצאת הליכלוך הם עניין שכיח בסרטים מכל סוג כולל דוקומנטריים ואך טבעי היה שגם אמני חושים ישתמשו בזה כדי ליצור רושם חזק יותר.

כדי להסביר את התופעות המשונות שאמני חושים אלה עושים, הם תירצו את הצלחת האפקטים שלהם במינוחים מדעיים מעורפלים כגון "סוגסטיות", NLP (שהיא שיטה לשינוי דפוסי התנהגות), היפנוזה ועוד.

אבל העובדה שהקוסם משתמש במילות מפתח כאלה איננה אלא הסוואה וקישוט לטריק שהוא מבצע באמצעות השיטות של אמנות הקסמים. הסברי הקש האלה של אמן החושים מזכירים במעט את הסיפור של אורי גלר, שטען כי נחטף על ידי חייזרים שהחדירו לו כוחות לכופף מתכות ולגלות מרבצי נפט – בשעה שהוא בעצם משתמש בהסחת דעת ובתכסיסים מתוחכמים כדי להציג את האשליות שלו.

בשני המקרים מדובר בשקרים שמטרתם היא הסחת הדעת מסודות הפלאים והעברת תשומת הלב של הצופה התמים לשאלה: איך אני יכול ללמוד להשפיע על אנשים בצורה כזאת, או איך אפשר לפתח רגישות כזאת לפרטים.

גם אם ילכו האנשים ללמוד היפנוזה וNLP הם לא יצאו עם כלים שיאפשרו להם להשיג את התוצאות שמשיג אמן החושים, מסיבה הפשוטה שאמן החושים לא משתמש בהם לצורך האפקט עצמו, אלא רק כדי ליצור את האוירה המתאימה.

הערה: אין בכתוב פה כל גינוי או ביקורת לגבי הנושא אלא רק הבהרה לידיעת הציבור.

זה הרגע להציע לכם להזמין מופע של אמן חושים, מנטליסט וקוסם מצחיק וגם מדהים לאירוע הבא שלכם… (כן, זה אני 🙂 )

נקודה שמעניינת אותי מאוד:

האם לדעתכם זה לגיטימי להשתמש בעריכת וידאו בתוכניות טלויזיה שבה משנים את רצף הקסם, מוחקים חלקים ממנו, או מוסיפים משהו בהמשך?

לסיום הנה קטע וידאו מחוייך בנושא

יומקסים,

אורי


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

nineteen − 18 =

מחשבה אחת על “אמן חושים, מנטליסט, וקוסם נפגשים…