שקרן הגון


Share

כתבה ב24 שעות

מערים על עושי הניסים

אורי גלר הוא רק אחד מהגיבורים שאותם רודף הקוסם ג'יימס רנדי במלחמתו בשרלטנות.
אני מחבב את רנדי. גם הוא מתחיל את הופעותיו בהצהרה שיש לו את המקצוע ההגון בעולם: הוא מבטיח לקהל שהוא יעבוד עליהם ואז מקיים את מה שהבטיח.
הוא קוסם מעולה, אבל מעל ומעבר לקסמים שלו, יש לו צורך אדיר לחשוף שרלטנים, רמאים, נוכלים ובמיוחד את אלה שמצהירים כי יש להם כוחות על טבעיים. כשהוא שומע מילים כגון: טלקינזיס, טלפתיה, כישוף, קללה, יכולות רוחניות, תיקשור, העלאה באוב, וכדומה, הוא מייד נתקף בצורך עז להפריך את האשליה, לחשוף את השקר, לטהר את שמה של הדת שלו, הספקנות, שהוא אחד ממנהיגיה ומוביליה הגדולים.

אני ממש לא אחד מהספקנים הקשים, כמו ג'יימס רנדי, או כמו פן ז'ילט (מהצמד פן וטלר) שכבר ניהלתי איתו דיון סוער בענייני אמונה. אני אולי ספקן, אבל עניו. לדעתי, ספקן אמיתי צריך להיות ספקן גם לגבי הספקנות עצמה. חוץ מזה, אני בטוח שאנחנו מפספסים דברים בספקנותנו.

בתקופת התוכנית של אורי גלר "היורש", מתוך ידיעה על המלחמה שהוא מנהל כבר שנים נגד גלר, פניתי לג'יימס רנדי כדי לעדכן אותו בפרטי המאבק שלי בתוכנית. היו לו כמה דברים להגיד לעיתונות הישראלית ומעצם היותי מתורגמן מיומן תירגמתי עבורו לא מעט כתבות. סיפרתי לו גם על חוויית הפגישה שלי עם גלר והבקשה המוזרה שאורי הביע ובה הוא ביקש שאכתוב לו מכתב בו אני מצהיר שלא ידוע לי על כך שאי פעם הופיע כקוסם. כבר כתבתי על כך פעם.

יש עוד המון דברים לספר לכם על ג'יימס רנדי ועל אתגר מיליון הדולר שהוא מפתה באמצעותו שרלטנים כדי לחשוף את התרמית שלהם, אבל אני חושב שהסרט התיעודי שנעשה על חייו יוכל להאיר את עיניכם באופן ברור ומהנה הרבה יותר.

אם עוד לא ראיתם את הסרט, תוכלו לצפות בו בYesVOD בזמן הקרוב.

הנה הטריילר:

Share

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

three × 4 =