לקלף אשליות?


Share

תמונה של צביקה גולדשטיין עם קלפים מעופפים

האם שקר יכול לעזור לפעמים יותר מהאמת?

מישהו שפגשתי לפני כמה ימים אמר לי שהוא שמע שאני קוסם וביקש לדעת איזה מין קוסם אני…
"לא בדיוק קוסם," עניתי. "אנשים משלמים לי כדי שאני ארמה אותם!" – אמרתי והרגשתי כאילו אני יוצא מהארון.

הסברתי:
אנשים מצפים ממני וכנראה שגם מכל אמן חושים, קוסם, או מנטליסט אחר שנעשה את הבלתי אפשרי.
ובכן, זה בלתי אפשרי לעשות את הבלתי אפשרי!
ובגלל שזה בלתי אפשרי לעשות את הבלתי אפשרי, אנחנו נדחקים לפינה ונאלצים לרמות.
מהי ה"רמאות" שלנו?
יש לנו שתי רמאויות אפשריות:
1. נציג משהו כדבר בלתי אפשרי כשהוא בעצם כלל לא בלתי אפשרי, ואז נבצע אותו.
2. נעשה לכאורה משהו בלתי אפשרי, אבל בעצם לא נעשה אותו, אלא רק נגרום לאנשים להאמין שעשינו אותו.

מה שמגדיר דבר כ"בלתי אפשרי" עבורנו, הוא בסך הכל מכלול של תנאים שהגדרתם נוצרת על ידינו. לדוגמה – הביטוי "בלתי אפשרי לשגר אדם ממקום אחד למקום אחר ברגע אחד" עשוי להיראות כביטוי נכון, אלא שבקלות נוכל לבצע אשליה שבעקבותיה יאמינו שזה מה שקרה (למרות שזה לא קרה) לדוגמה: דייויד קופרפילד שהצליח לעבור דרך החומה הסינית, או דוגמאות יותר רלוונטיות: הקוסם סיריל שמצליח לשגר את עצמו ממקום אחד לאחר.
במקרים אלה מדובר באפשרות מספר 2. – הדבר הבלתי אפשרי לא באמת קרה אלא זאת היתה רק אשליה.
אבל הביטוי "הדופק של האדם הפסיק ואז הוא חזר לאחר מספר דקות לפי רצונו" או "הוא החדיר מסמר באורך 10 ס"מ לתוך האף שלו" הם ביטויים של דברים שאינם בלתי אפשריים, אולם רובנו מאמינים שאי אפשר לעשות אותם, ולכן כאשר המנטליסט מבצע אותם הם מעוררים יראה ופליאה.
החיים של כל אדם הם כפי שהוא עצמו רואה אותם על סמך המידע הקיים ברשותו וניסיון החיים שהוא צבר. אם לא בדקת דברים לעומקם, איך תדע אם הם אפשריים או לא?
אז כן, אנחנו – מנטליסטים, אמני חושים, אמנים על-חושיים, קוסמים, פאקירים – יוצרים אשליות של עשיית הבלתי אפשרי, של הבלתי ייאמן, של העל-טבעי (מי מבין בכלל מה זה?), ומתחברים לאמונות הכי קרובות לליבם של אנשים כדי לעורר אותן.

הרמאות של אמן חושים, קוסם או מנטליסט לא נועדה כדי לפגוע בצופה או להזיק לו אלא ההיפך – זאת רמאות שמטרתה אמת – לגרות ולעורר את רגש הפליאה, שהוא אולי הדבר האמיתי והמיוחד ביותר שקיים, ואשר חיי היומיום החדגוניים לפעמים משכיחים מליבנו.

כמעט כל מה שחדגוני בחיים הוא אשליה שאנו מעדיפים לראות במקום האמת, אחרי הכל – היא משתנה באופן תדיר מכדי שנוכל לעקוב. אשליות מקיפות אותנו מכל עבר ועוזרות לנו להרגיש בטחון, עד שמגיע אסון במקרה הגרוע, או קוסם או נס במקרה הנפלא, ומערערים את הבטחון הזה.

אז בואו נקלף כמה רעיונות שחוקים ונחליף אותם במעט קסם!

יומקסים,

אורי

 

Share

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

seven − one =