החושים המשלים אותנו

אפשר לשתף את הקסם...

מסביר את נושא החושים בכנס

לפני שנדבר על אמנות החושים

לפני שמדברים על אמנות החושים, בואו ננסה להבין מהם החושים ומהי התודעה…

על סמך מה אנו פועלים? על סמך מידע שמתקבל בסנסורים שלנו… החושים. כל המידע שאי פעם קיבלת, כל פריט מידע התקבל על ידי החושים שלך.

5 חושים? טעות עתיקה שהגיע הזמן לנפץ

כולנו למדנו שקיימים 5 חושים שבאמצעותם אנו בוחנים את החיים, מעבדים את המידע שמתקבל ואז מחליטים לפעול. בטח למדת את זה… מהמורה. בכיתה א' או ב', לא?

אני מאמין שאדם יכול לפתור את הבעיות שלו רק כשהוא מתמודד עם האמת… כאשר מציבים בפניו שקרים האדם נכנס לבלבול ואינו מסוגל לפתור את בעיותיו… נכון?
אז הנה אני בא, כאמן חושים ואשליות, ומציג בפניכם את הרעיון שמדובר באשליה גדולה שנקראת "חמשת החושים"… טעות שאריסטו הפיץ לפני 2500 שנה, אנשים הפיצו הלאה ועכשיו הגיע הזמן לנפץ.

וואו, באמת? אז כמה חושים יש לנו?

מתוך ויקיפדיה:

"החושים הם היכולות לקלוט מידע תחושתי מהסביבה או מהגוף ולהמירו לקוד חשמלי-כימי כדי שהמוח יוכל לעבד אותו.

חמשת החושים המסורתיים הם:
ראיית אור באמצעות העין, שמיעת קול באמצעות האוזן,
הרגשת לחץ, טמפרטורה, וכאב בגוף באמצעות העור (המערכת הטקטילית),
הרחת כימיקלים נדיפים באמצעות האף, בחינת טעם באמצעות הלשון."
"…שלשה חושים שנהוג להוסיף, שנותנים מידע על הגוף עצמו:
חוש שיווי משקל – נותן אינדיקציה על מיקומו של הגוף ביחס לכח המשיכה. מקורו בשלושת הקשתות שבאוזן.
חוש הגוף במרחב – נותן אינדיקציה על מיקום איברי הגוף והפוזיציה שלהם. הקולטנים לחוש נמצאים במפרקים ובשרירים. (ראה ערך אנגלי מקביל: Proprioception).
חוש הגוף בתנועה – נותן אינדיקציה על תאוצת הגוף וכיוונה במרחב.
בגוף האדם קיימים שלש מערכות עצבים שונות. כאלו המעבירים טמפרטורה ולחץ, כאלו המעבירים ויברציות, וכאלו המעבירים ידע על מיקום הגוף והאוריינטציה שלו במרחב, דבר המאפשר לאדם לנגוע בעיניים עצומות, בקצה אפו או בבוהן רגלו.
בסך הכל, לפי שיטות מיון והגדרות שונות, הוגדרו בין 9 ל-21 חושים אנושיים שונים."

בין החושים שעליהם מדברים בויקיפדיה לא מוזכרים גם חוש הזמן שמאפשר לנו לדעת את כמות הזמן שעברה, חוש הקצב שמאפשר לנו לתזמן את קצב ההתקדמות בזמן יחסית לנקודות זמן אחרות, חוש התדר הרגשי, שלנו ושל אחרים המאפשר לנו לדעת מהו הרגש שאחרים בסביבה שלנו חווים, הראייה שלנו מתחלקת גם היא למספר חלקים… אנו קולטים צבע, צורה ועומק (מרחק), השמיעה מתחלקת לכמה סוגים של קליטות…גובה הצליל, עצמה, כיוון, סוג הצליל, אנו גם חשים את מידת העירנות שלנו, מתיחות בשרירים, ולדעתי יש עוד…

עם כל החושים האלה אני מגיע בספירה שלי ליותר משלושים חושים…שמתקיימים אצלנו בכל רגע בכל מקום. כל אלה הם ערוצי מידע שנקלטים בסנסורים שלנו ואנו מחליטים על פיהם כיצד להתמודד עם המציאות.

אז מה עושים עם כל החושים הללו?

אז תחשבו על כל ערוצי המידע האלה שמעולם לא אמרו לנו שיש לנו… תחשבו שיש עשרות תחנות טלויזיה שמשדרות בהתמדה אבל אמרו לנו שיש רק 5. אין פלא שאנחנו לא קולטים את המציאות כפי שהיא…חשבנו ששאר החושים הם רק שגיונות הדימיון שלנו ולא נתנו לזה תוקף.

למה המציא אריסטו את הרעיון שיש רק 5 חושים? זהו מסתורין. זה כנראה הספיק בתקופתו כדי שיוכל לדבר על התודעה…אבל קשה לי להאמין שהסנסורים שלנו השתנו בהרבה מאז אותם ימים.

למה ממשיכים ללמד בבתי הספר שיש חמישה חושים למרות שכבר עשרות שנים יודעים המדענים תשובה אחרת?

זה כבר משהו אחר! ועכשיו שאנו יודעים, זאת האחריות שלנו לוודא שיש יותר מודעות לנושא.

אמנות חושים מנצלת את כל החושים!

בינתיים, אני רק יכול להציע לכם לנסות לקלוט יותר ויותר ערוצים. תנו לעצמכם להנות מהחושים שלא נתתם להם תוקף עד ליום זה. בכל חוויה, בכל רגע… תיפסו את החיים בחוויה מלאה הרבה יותר, בזמן הווה.

כקוסם ואמן חושים, אני משתדל להביא לקהל שלי מודעות, עירנות ותובנות. במופע סטנדאפ מג'יק שלי תוכלו לגלות עוד דברים על התודעה שלכם…

מאחל לכם יומקסים,

אורי אשכנזי


אפשר לשתף את הקסם...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

12 − 2 =