כולנו קוסמים?! :-)

אורי אשכנזי

להיות קוסם…

אני מזמין אותך לחפש במילון מהי הגדרת המילה “קסם”.

סליחה, לא צריך. רק אמרתי והמילון פתאום נפתח לו בדיוק בעמוד הנכון:

קסם

  • דבר נפלא המושך את הלב.
  • מעשה פלא באחיזת עיניים. אומנות תיאטרלית של יצירת אשליות והונאת החושים.
  • כישוף. כוח או השפעה מסתוריים שלכאורה אין להם הסבר.

אתם מוזמנים לבחור את ההגדרה הנכונה לכם, אבל לדעתי בכל קסם קיים שילוב של כל שלושת המרכיבים האלה: משיכה, אשליית חושים, כישוף.

כשאני רוכש מוצר כלשהו, זה מפני שהמוצר יעזור לי ליצור את הקסם שחשוב לי. בין אם זה הדבר הכי פשוט ויומיומי כמו נייר טישיו, או משהו כמו בית מגורים.

כתבתי קסם כי זה לא רק הערך השימושי, אלא משהו שמתקשר גם עם חוויות מהעבר, לפעמים בתת המודע, משהו שלפעמים איננו יודעים כלל להגדיר, משהו שמספק חוויה של קסם – פנטזיה, צורך בלתי מוסבר ובלתי נשלט לפעמים.

לא משנה מהו המוצר, זה תמיד הקסם שאנו מאמינים שהוא יצור עבורנו, שגורם לנו בסופו של דבר לרכוש אותו. (או להשקיע בהשגתו – לימודים, מאמצים, רגשות, תכנון ועוד) זה יכול להיות משהו חיובי שנרצה שיהיה לנו או משהו שנראה לנו שלילי ונרצה להיפטר ממנו.

זאת הסיבה שבגללה אם תרצה למכור למישהו מוצר או רעיון כדאי שתדע ותבין מהו הקסם שאותו אדם רוצה לחוות… כי זה מה שעליו הוא גם ירצה לשלם!

מה שמניע אותנו הם כוחות ורצונות שחלקם ידועים ומסודרים אצלנו, אולם חלקם מגיעים ממקומות חבויים ומודחקים של כאבים, חלומות, אכזבות ושאיפות שדוכאו.

מאוד נאיבי לחשוב שכל מה שצריך לעשות זה ללחוץ על “כפתור” כלשהו בתודעה של האדם והוא יבחר לרכוש משהו… אבל פעמים רבות, כפי שכבר ראיתי וחוויתי, ואולי גם אתם, זה קורה; אנשים טוענים שאין להם כל רצון לרכוש משהו וחצי שעה מאוחר יותר הפריט כבר הועמס על הרכב. איך קורה קסם כזה?

קוסם כגישה לחיים

“להיות קוסם” מתייחס לכל תחום בחיים ומאפשר לטפח גישה יוזמת. זאת דרך הסתכלות המזכירה לנו שהחיים הם משחק, אנחנו השחקנים, וכל צעד במשחק נועד לקדם אותנו לעתיד טוב יותר.
קוסמים מעצבים את אירועי החיים של עצמם וסביבתם, לפעמים לכיוון חיובי 🙂

איך אפשר להיות קוסם?

לדעתי כל אדם שמצליח להוביל, להנהיג, ללמד, לעצב, ליצור – בין אם זה מנהל, אמן, רופא, מורה, הורה – הוא סוג של קוסם. הוא לוקח מציאות קיימת ומשנה אותה לפי דימיונו/רצונו/שאיפותיו. הקסם שיתקבל בסופו של דבר יבוא מתוך האיכפתיות, האהבה, הנתינה והאחריות המלאה לכל פרט בפאזל.  כך זה בכל הקשור לחשיבה חיובית.

הצלחה בכל תחום היא כמו קסם, אבל כשלומדים לבצע קסמים זה לא רק הצלחה, זה גם עשיית הבלתי אפשרי. אם זה מעניין אותף – אפשר ללמוד קסמים!

גם המופע “נ.ב. איפה הקסם?” מציג את הרעיון שכולנו קוסמים מנקודת ראות שונה ומאפשר לנו לחוות את הרעיון והחוויה של יצירת מציאות יחד עם צחוקים ופליאה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

5 × 2 =

מחשבה אחת על “כולנו קוסמים?! :-)”