מה מרעיש יותר?

באירוע משפחתי
באירוע משפחתי יש המון הסחות דעת אבל צריך בכל זאת לשמור על רמת עניין גבוהה

כאשר עומדים להעביר מצגת, הרצאה או מופע בפני קהל כדאי ללכוד ולשמור על תשומת הלב שלו.

זמנים מלאי עניין… הפכנו להיות אנשים מוסחי דעת הנאלצים כל רגע כמעט להתמודד עם מספר רב של גורמים הדורשים את תשומת לבנו, ואפילו אנחנו, המנהלים את הזמן שלנו עצמנו, מאבדים את יכולת המיקוד. רעשים סביבנו, ריחות ומראות, התרעות סלולאריות, שיחות, תחושות פנימיות, ורצונות פנימיים – כל אלה מתערבבים…

אז אני שמח שאינני מדריך אנשים כיצד לנהל את הזמן שלהם… לעומת זאת, כשמדובר בשמירת הקהל שלי בתשומת לב, יש לי מה לתת. אני כותב כדי לחלוק רעיונות וטיפים שאולי יעזרו לך ללמשוך ולשמור את תשומת הלב של הקהל שלך ולמקד אותם בפרזנטציה שלך.

חלק גדול מהאנרגיה שלך כמרצה יתבזבז אם תילחם על תשומת לבו של הקהל, מבלי לטפל בהסחות הדעת מבעוד מועד.

הנה כמה הסחות דעת נפוצות (ואיך להתמודד איתן)

איך אתה נראה לקהל?

מומלץ לצלם בווידאו את הפרזנטציה שלך ולהתבונן בסרטון כאשר רמת הקול מכוונת לאפס. הבט במראה הכללי ובשלל התנועות שלך ונסה לבחון אם דברים מפריעים לרצף או עוזרים לו.

איך אתה נשמע לקהל?

לפני התחלת האירוע בדוק האם המיקרופון שלך פועל כהלכה ואם הוא מכוון לעוצמה הנכונה. היעזר באדם נוסף כדי לבדוק את תקינות הסאונד.

בדוק שדלתות האולם נפתחות ונסגרות בלי להרעיש מדי, ובכלל, השתדל למנוע רעשי רקע בזמן ההרצאה. מובן שרצוי לבקש מהקהל להעביר את הטלפונים הניידים למצב שקט או לכבותם לגמרי במהלך הפרזנטציה. אם ידוע לך על אנשים שיתעדו את הרצאתך, בהקלדה או בצילום, כדאי להושיבם זה לצד זה, כדי שפעולתם לא תהווה הפרעה לאחרים.

שימוש במונחים ובז’רגון מקצועי עשויים להיות גורם מקרב לאנשי מקצוע, אך יחד עם זאת, ליצור הסחת דעת לאנשים המקורבים פחות עם הנושא. אם אתה משתמש במילים מקצועיות, נסה להסביר אותן כך שגם בורים יבינו את ההקשר. עוד סיבה לצפות בסרטון של ההרצאה שיצולם מבעוד מועד והפעם להתרכז בשמע ולסנן את ההפרעות הללו.

 יעילות המצגת –

שקופיות מסיחות את הדעת כאשר הן מכילות טקסט רב מדי, כשהכתב קטן מדי, או לא בולט מספיק ביחס לרקע, כשיש עודף תנועתיות (אפקטים) ולא מספיקים לקלוט הכל. אני מציע לבחור שקופיות עם מעט טקסט ומעברים פשוטים. נסה להפחית את השימוש במצביע לייזר באמצעות הוספת שקופית הסבר.

חומרים מודפסים –

לפעמים העיון בחומרים המודפסים, והרישרושים הנלווים לכך, דווקא מסיחים את הדעת מההרצאה. אם אפשר, נסה לדחות את חלוקת החומר המודפס לסיום הפרזנטציה.

 ארגון החדר –

האם יהיה לקהל נוח לשבת לכל אורך ההרצאה? האם סידור הכיסאות יאפשר לצופה לראות בנוחות את המופע או המצגת? לא תמיד ניתן לעצב מחדש את החדר, אבל, לפעמים, ארגון קצת שונה של הכיסאות, או תנועה רבה יותר של המרצה, עשויים להביא לשיפור בהשתתפות הערה של הקהל.

הופעת רחוב בקובנט גארדן בלונדון
הופעת רחוב בקובנט גארדן בלונדון. רחובות הם אולמות המופעים הקשים ביותר לשליטה בקהל 🙂

תאורה –

האם האורות באולם מכוונים נכון? האם הם מטילים צל מאיים?

האם התאורה מסנוורת את המרצה, או, את הקהל?

האם יש תאורה חיצונית שמפריעה לקהל לראות טוב, כמו השתקפות של אור מבעד לחלון?

– הצבת מסך, פרגוד או וילון, תוכל לפתור בעיה כזאת.

 אקלים החדר –

אם בחדר קר או חם מדי זה ודאי עלול להפריע ולהסיח את הדעת, להם ולך.

אם הם רועדים מקור או מזיעים יהיה לך קשה לשמור על הערנות והקשב שלהם.

 מזון ומשקאות –

אם אתה מרצה בתוכנית צהריים כלשהי, ייתכן שבמהלך ההרצאה יגישו קינוחים או יפנו צלחות. השתדל למנוע זאת – בקש להתחיל להרצות לאחר פינוי הכלים.

קוסם לקידום מכירות בתערוכה ScaleMP
קסמים ומשחקים לצורך קידום מכירות בתערוכת SuperComputing בסיאטל

הכי חשוב – לעניין!

אך, יותר מכל הדברים שכבר ציינתי, הגורם העיקרי והעקרוני שעלול להסיח את דעתו של הקהל הוא חוסר הרלוונטיות. אם המסר שלך לא מספק תשובה לשאלה הפשוטה: “איך זה יעזור לי לחיות חיים יותר טובים, ארוכים, או מוצלחים יותר?” הקהל יאבד עניין בפרזנטציה שלך.

שמור על רמת העניין של הקהל באמצעות מענה לשאלה החשובה ביותר שהיא:  What’s In It For Me, מנוקדת הראות של הקהל. (בעברית קוראים לזה “אמילי”, שאני לא מבין בדיוק איך, אבל, זה קיצור של: ‘אני – מה יוצא לי מזה?’)

בקיצור, המון דברים עלולים להפריע לקהל להקשיב למסר החשוב שיש לך להעביר.

כפי שכבר ציינתי, לקראת האירוע, התהליך המומלץ ביותר הוא לצלם חזרה שלמה בוידאו ולהתבונן בהקלטה בעין ביקורתית כדי לשפר את המראה והשמע. חזרות מצולמות הן הבסיס המאפשר שיפור מתמיד. זה גם יעזור לך להתמקד בדברים החשובים ולהעביר את כוונתך ביתר דיוק.

הקפדה על כל הנקודות האלה יאפשרו לאוזני הקהל להיות קשובות לדבריך ולעיניו להיות מופנות לעברך.

לפני שאתה מתחיל, אל תשכח לבקש מהקהל לכבות את הטלפונים שלהם ולהיות קשובים לך, ואז – פתח פיך ויאירו דבריך 🙂

בהצלחה,

אורי

נ.ב. אם תרצו עוד טיפים יעילים למשיכת תשומת לב, תוכלו למצוא כאלה בסדנת מנהלים שאני מעביר בנושא מנהיגות וקסם.
אל תשכחו שאני מציע גם שירות של משיכת תשומת לב לביתן שלכם בתערוכה באמצעות קסמים שמקדמים מכירות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

1 × 4 =