על אלוהים ואני

מיהו לא אלוהים

הוידאו שבגללו כתבתי את זה

יש משהו שעושה את אלוהים לדמות שמשפיעה על רוב האנשים שפגשתי, בין אם הם מאמינים או לא. המון שאלות מציפות את הנושא ודורשות תשובות עמוקות…

  read in ENGLISH

שאלה חשובה – מיהו לא אלוהים?

(הביטוי “מיהו לא אלוהים” הוא פלינדרום וכשקוראים “אלוהים” מהסוף להתחלה מגיעים לביטוי “מיהו לא” – מה זה אומר בשבילך?)

דתות

סמלי הדתות

תארו לכם שהחברות קודאק ופוג’י יריבו ביניהן למי מהן שייכים הצבעים הכי יפים בעולם…

מטופש, נכון? הצבעים לא שייכים לאף אחת מהן. הם היו קיימים הרבה לפני שהחברות נוצרו וימשיכו להתקיים הרבה אחרי שהחברות האלה יתפרקו.

מצחיק בכלל להעלות את השאלה הזאת על הדעת, לא?

באותה מידה נוכל לשאול איזו דת מעבירה את המסר הנכון יותר של אלוהים. הנצרות, היהדות, האיסלאם, הבודהיזם או כל אחת אחרת משלל הדתות הקיימות?

אלוהים בשבילי הוא ממש לא מה שהדת, כל דת שהיא, מנסה לגרום לי להאמין לגביו… רוב הדתות (המוכרות לי) עיוותו וסילפו את הרעיון האלוהי והוציאו לו שם רע.

בראשית ברא אלוהים את השמים ואת הארץ … ובסופו של דבר גם את האדם… ומאז ועד שיצליח מנסה האדם, שנברא בצלמו של אלוהים ובדמותו, לקחת את השליטה לידיו הוא…

איש בשם משה אמר פעם לקבוצת עבדים שהוא שליח של האלוהים, בורא העולם. הוא עשה להם כמה טריקים והם הלכו אחריו ואחרי הניסים שלו וניסו לקיים את ההטפות שלו. בחלוף הדורות מדי כמה מאות שנים מנהיגים דתיים (כגון ישו, מוחמד ואחרים) עשו גם הם קסמים שונים בשם אלוהים. הם לימדו את קהל המאמינים מה אלוהים רוצה שהם יעשו ולא יעשו. וגם הזהירו שאם הם לא יבצעו את דבר אלוהים הוא יעניש אותם. מנהיגי הדת גם יזמו תרגילי גיבוש חזקים במיוחד, הם גרמו למלחמות שנועדו להוכיח לעצמם ולעמיהם שהאלוהים שלהם חזק יותר משל האחרים.

כמה יצירתיות, חכמה ואהבה הושקעה בזה. אבל כאשר בוחנים את הנושא מגלים שאלוהים, אם בכלל קיים דבר כזה, הוא לא שייך לאף דת.

ואם כבר הגענו לכאן, אז בואו נודה באמת, אלוהים לא שייך לאף אחד.

רגע, אבל האם אלוהים בכלל קיים?

תחשבו לרגע על העובדה שבעולמנו יש חוקים וכללים שגורמים לכל החלקים בו להתארגן לפי סט הכללים הזה. חומר לא יכול לחדור דרך חומר אחר, לכל אנרגיה יש וקטור ועוצמה, הכוכבים נעים לפי מסלולים קבועים שנקבעו על ידי… מי?

ניתן כמובן לטעון שכל זה נוצר כתוצאה ממפץ רב עוצמה שגרם לכל זה להתרחש, אבל איך נקבע מהו סף האנרגיה שיוביל למפץ הזה? מי קבע לאן וכיצד יתפזרו החלקיקים? למה יש לכל זה חוקיות קבועה?

אם אתם מאמינים שכל זה נוצר כתוצאה מ”יד המקרה” הרי שאתם לא שונים כלל מאלה שמאמינים בפרק א’ של בראשית כלשונו. דוסים שמאמינים ב… “מדע”!

מצטער, אבל אני לא מאמין ש”יד המקרה” הביאה לקיומם של כל החוקים הללו.

אני מאמין שמישהו או משהו יצר את הכלים והכללים האלה מתוך כוונה.

ל”דבר” זה אני קורא – אלוהים. הייתי יכול לנסות לקרוא לו בשם אחר כדי לבדל אותו מאלוהים של הדתות, אבל אין בעצם הבדל, אז בואו נשמור על השם הזה.

אז מי יצר את אלוהים?

מהו החומר שממנו ברא אלוהים את האדם והעולם? החומר היחיד שהיה קיים…אלוהים בכבודו ובעצמו. ולכן אין דבר בעולם שאיננו אלוהים, אפילו אנחנו, אתה, את ואני. ואולי זהו ההסבר לרעיון שאלוהים נמצא בכל מקום…

ומה היה קודם? מי יצר את אלוהים?

בהתחשב בכך שאלוהים יצר גם את הזמן – עבר, הווה, עתיד… לפני העולם הזה לא היה “לפני כן”. אלוהים הוא אינסופי ומתקיים רק עכשיו.

כולנו ניזונים ממנו ומכוחותיו. כולנו חלק מיידי ובלתי נפרד מהמהות האלוהית.

חשת פעם את הרצון להיות קרוב לאחר, להיות חלק מאותה הוויה, הצורך להבין, לדעת – למה אנחנו כל כך רוצים להבין את העולם? למה פיתחנו את המדעים השונים? אנחנו לא מחפשים רק ידע אלא את היכולת לשלוט טוב יותר בגורלנו. צורך לשלוט ביקום. הייתי אומר שאנחנו מנסים לחזור להיות מי שאנחנו באמת, בייסודנו – אלוהים.

אכזבות

לפתוח את הראש לצורות חשיבה אחרות במקום להמשיך לנסות לפתור את הבעיות
איך פותרים את הפאזל הזה?

 האם אני ממציא פה דת חדשה? מנסח עקרונות של דת קיימת כלשהי? אין לי מושג. אני בסך הכל קוסם… שמנסה להבין מהו הטריק שמאחורי החזות העל-טבעית של אלוהים.

כקוסם, לפעמים כשאני מנסה לגרום לחפץ כלשהו להיעלם ומישהו בקהל קולט שעשיתי משהו “לא כשר” הוא אומר: זה בשרוול שלך. אני מייד מנחם אותו ומסביר לקהל שהוא כנראה חשב שאני מכשף אמיתי וכאשר הוא ראה שאני לא, הוא התאכזב ורצה לגונן גם על הצופים האחרים מפני אמונת שווא.
כלומר, הספקנות עוזרת לו לשמור על בטחונו העצמי שהעולם לא הולך להשתנות פתאום.

כך גם עם אלוהים. אנשים שהאמינו שתפילה היא כפתור שלחיצה עליו מספיקה בשביל להפעיל את כוחות הקסם של אלוהים התאכזבו והפסיקו להאמין, ואז הם מחפשים מה בכל זאת יעזור להם לשלוט בעולם… וכך האלילים שלהם הופכים להיות דארווין, איינשטיין, אדיסון, טסלה ועוד, כאשר המחשבה שבראשם היא: אם הם מסוגלים לבקע אטום, לפצח את הדנ”א, לשגר אסטרונאוטים לחלל – אז הם יכולים לקדם אותי מהר יותר לעמדה של שליט העולם, ולא צריך את אלוהים המאכזב שהגיע עם ספר הוראות מקולקל.

אז נכון… הדתות אינן פתרון…אבל עדיין אל נא תשכחו שהכוחות החזקים באמת טרם פוענחו ועדיין אינם בשליטת האדם.

ומהצד השני, למרות כל ידיעותינו על מרכיבי התא, איש עוד לא הצליח להחיות תא מת או לייצר יש מאין תא חי כפי שעשה זאת “אלוהים”. למרות שאנו מבינים את מערכת השמש אף מדען אינו מסוגל להוציא את כדור הארץ ממסלולו ולהזיז אותו אפילו 5 ס”מ החוצה מהמקום שבו שם אותו “אלוהים” – וכאשר יצליחו אנשי המדע, ביום מן הימים, יהיה זה אך ורק בזכות אלוהים… כי אלוהים הוא הידע הגלום בכל דבר שקיים, בכל פרט הכי קטן של הבריאה.

שמתי לב שרבים מהמפקפקים בקיומו של אלוהים מאמינים איכשהו שהוכחה פיזית היא דבר חשוב שצריך לסגוד לו. זהו רעיון מבדר, כי אלוהים נמצא בפרטים הקטנים והוא נמצא גם במי שבוחן את הפרטים…

חיפוש האמת

מיהו לא אלוהים – מם שיצרתי הרבה אחרי שכתבתי את המאמר הזה

אני לא מאמין באלוהים – אני חש שקיומי הוא חלק ממנו!

אלוהים זה האמת. לא מה שמספרים על האמת, לא מה שרואים מהאמת, אלא האמת עצמה, ללא שינוי.

לא צריך להאמין במשהו כדי לדעת שהוא קיים. ממש כפי שאני מרגיש את הרצפה תחת כפות רגלי – זאת הקרבה שלי לאמת. יש אנשים שמחפשים את אלוהים בתוך משמעויות נסתרות ומנסים להבין את דרכיו בסמלים ובקודים.

אני חושב שאפשר ללמוד את דרכי פעולתו בעיקר על ידי התבוננות בחיים עצמם… דבר שהמדע מנסה לעשות אבל, לצערנו, מתעלם מהדברים שאי אפשר למדוד.
לדעתי זאת טעות להתעלם מכוחות שאיננו מסוגלים למדוד כי גם לפני שיכולנו למדוד אלקטרומגנטיות ואפילו לפני שידענו על קיום הכוח הזה הוא היה קיים והשפיע על חיינו.
בעקבות הגילוי הזה אנו מסוגלים לשוחח בטלפון, לצפות בטלוויזיה ולחיות בסביבה מודרנית. זה לא בגלל שקיבלנו נתונים חדשים, והעולם לא השתנה פתאום….פשוט חשפנו אמת יותר בסיסית שהייתה מוסתרת בחוסר מודעות.

ככל שמסירים את השקרים (לדוגמה: “זאוס מושך בכרכרה שלו את השמש”, “אלוהים קבע מאורות בשמיים”) כך גדלה יכולתנו לפעול ולהשיג תוצאות. ככל שאנו מצליחים להסיר את הצעיפים שמסתירים לנו את האמת על סודותיו של העולם ושל קיומנו בו, כך אנו מתקרבים יותר אל הדבר האמיתי. האם האמיתי הזה הוא אלוהים?

אני אוהב ומכור לתחושת הגילוי שמתרחשת כאשר אני מתקרב לאמת… אין כמוה. (ביהדות קוראים לזה דבקות)
אני חווה קרבה גדולה לאלוהים בניסיון לקרב אחרים אל האמת, לחוטים הדקים שמפעילים את העולם הזה וכל מה שיש בו. לחשוף את סודות האלוהים כדי לאפשר לנו להיות יותר ויותר מי שאנחנו באמת.

אז מי זה אלוהים?

לפני כמה חדשים הייתי בבית כנסת בשעה שקראו את פרשת ויצא… הסיפור על סולם יעקב…
אז נכון. אני לא לוקח את זה כתורה מסיני, אבל בכל זאת יש בספר הזה כמה דברים מקסימים ויפים שאני יודע להעריך ולהנות מהם:

ויצא יעקב מבאר שבע וילך חרנה. ויפגע במקום וילן שם כי בא השמש. וייקח מאבני המקום וישם מראשותיו וישכב במקום ההוא. ויחלום והנה סולם מוצב ארצה וראשו מגיע השמימה והנה מלאכי אלוהים עולים ויורדים בו. והנה יהוה ניצב עליו ויאמר …

…וייקץ יעקב משנתו ויאמר אכן יש יהוה במקום הזה ואנכי לא ידעתי “

ומהו סולם יעקב? מהם מלאכים?…שליחיו של אלוהים. וכולנו הרי שליחים של אלוהים. לא משנה אם האדם שמולך הוא גנב, רוצח, רב, כומר, תליין, נאצי, אינקוויזיטור, או כופר… הוא עדיין שליח של אלוהים שנמצא שם כדי להוכיח את האלוהות שבו – כל אדם עושה את הדבר שהוא מחשיב לטוב ביותר והנכון ביותר שאפשר, בכל רגע נתון, ובכך מנסה להגשים את האלוהות שלו עצמו. כך שלא משנה היכן הוא בסולם, לא משנה מה הוא מנסה לעשות, ולא משנה לאן פניו…הוא עדיין שליחו של האל. וכאשר יעקב מתעורר הוא אומר…נכון, יש אלוהים במקום הזה ואני לא ידעתי… ההכרה בכך שכולם הם שליחיו של האל נוחתת עליו.

אלוהים בכל אחד מאיתנו

הבורא הוא הנברא

אני משתדל לראות את אלוהים באדם שנמצא מולי… אלוהים נמצא בו לא פחות מאשר הוא בי. לראות את אלוהים באחר זאת משימה קשה מאוד לפעמים, במיוחד כאשר האדם עושה משהו שנראה לי מטופש או מרושע… אבל כאשר אני מביא את עצמי לראות את אלוהים בו, אני מקבל את הסבלנות, הרצון, הערנות והכוחות שאני צריך כדי להוביל את המצב למקום טוב בקלות. כאשר אני מחפש את אלוהים באדם האחר אני יכול גם לראות מהם המניעים שגורמים לו להיות מי שהוא ובמקרה הצורך, לשנות את המצב.

ומה על שאלות של צדק, ארגון, מוסר, התנהגות נכונה, אתיקה, וטוהר?
כל אלה קשורות קשר הדוק עם אלוהים… מפני שאדם אינו יכול להרגיש מחובר לאלוהים כאשר הוא עסוק בלעשות לאחרים דברים שהוא לא היה רוצה שיעשו לו – כי אז הוא מונע מעצמו את החוויה של יחסים, עם העולם ועם אחרים. וכך הוא מתנתק מהאלוהים שבו.

האנרגיה האלוהית זורמת דרכי… אבל כשאני נוהג בטיפשות, ברוע, בעיוורון או בחוסר צדק אני מגלה שהזרימה נעצרת, נתקעת ותוקעת אותי במקומות לא טובים. בגלל זה אני חייב לשמור על יחסים הגונים עם אנשים, חברים, משפחה, אפילו עם בעלי חיים והדברים החומריים סביבי. רק כך זה יכול באמת להגיע למשהו שלם.

יש כאלה שמחפשים דברים שונים בחיים – אהבה, כסף, יחסים, פרסום, כבוד, סקס. אלוהים נמצא גם בכל אלה, אבל בסופו של דבר מה שאני רוצה זה להיות שלם עם מי שאני באמת וזה אומר – לאפשר לעצמי להיות האלוהים שבי. לאפשר לאלוהות לזרום דרכי באופן מושלם ואין תחושה טובה יותר מזה.

אלוהים זה לא “הוא”. אלוהים זה אתה ואני, ויחד אנחנו יוצרים את המקום שבו אנחנו חיים… – במעשים שלנו, בחוסר המעשה שלנו, ובדוגמה שאנחנו משמשים לאחרים.

ובכך, יותר מכל, מתבטאת אלוהותנו… בערך שאנו מביאים לידי ביטוי בעולם.

זהו הקסם שלנו… כי מיהו לא אלוהים?!

אורי.

לצפייה בוידאו

הערות:

כפי שתראו בקליפ… זבולון הביא אותי להתראיין לפרוייקט שנקרא “אלוהים ואני” של במאי בשם נתי אדלר ממש רגע לפני ואמרתי באותו רגע מעט מאוד. כשנגמר והלכתי לביתי ישבתי וכתבתי את כל הדברים שלא אמרתי…דברים חשובים… שנותנים לי להרגיש קרוב יותר למהותי האלוהית. הרעיון לפלינדרום “מיהו לא אלוהים” הגיע מאוחר הרבה יותר, כשחשבתי על בריאה, שזה תהליך שעושים מהסוף להתחלה.

פתחתי קבוצה בפייסבוק לאלה שמאמינים באלוהים ללא תלות בדת כלשהי. אתם מוזמנים להצטרף, להוסיף קישורים, דיונים, שאלות ועוד. 
© כל הזכויות שמורות לאורי אשכנזי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

eleven − six =