על אלוהים שבכולנו

מיהו לא אלוהים

הביטוי “מיהו לא אלוהים” הוא פלינדרום.

כשקוראים “אלוהים” מהסוף להתחלה מגיעים לביטוי “מיהו לא” – האם זה עושה לך משהו?

הוידאו שבגללו כתבתי את זה – (פגשתי בתל אביב את ידידי זבולון מושיאשוילי שסיפר על פרוייקט של נתי אדלר, במאי קולנוע שבדיוק היה שם עם מצלמתו. הסרט של נתי עסק ביחס של אנשים שונים כלפי אלוהים. זה מה שאמרתי באותו רגע כשהצטלמתי. שאר הדברים שכתובים פה הם “חכמה של חדר מדרגות” – מה שלא אמרתי בזמן שהפגישה)

יש משהו שעושה את אלוהים לדמות שמשפיעה על רוב האנשים שפגשתי, בין אם הם מאמינים או לא. המון שאלות מציפות את הנושא ודורשות תשובות עמוקות…

  read in ENGLISH

דתות

סמלי הדתות

תארו לכם שהחברות קודאק ופוג’י יריבו ביניהן למי מהן שייכים הצבעים הכי יפים בעולם…

מטופש, נכון? הצבעים לא שייכים לאף אחת מהן. הם היו קיימים הרבה לפני שהחברות נוצרו וימשיכו להתקיים הרבה אחרי שהחברות האלה יתפרקו.

מצחיק בכלל להעלות את השאלה הזאת על הדעת, לא?

באותה מידה נוכל לשאול איזו דת מעבירה את המסר הנכון יותר של אלוהים. הנצרות, היהדות, האיסלאם, הבודהיזם או כל אחת אחרת משלל הדתות הקיימות?

אלוהים בשבילי הוא ממש לא מה שהדת, כל דת שהיא, מנסה לגרום לי להאמין לגביו… רוב הדתות (המוכרות לי) עיוותו וסילפו את הרעיון האלוהי והוציאו לו שם רע.

בראשית ברא אלוהים את השמים ואת הארץ … ובסופו של דבר גם את האדם… ומאז ועד שיצליח מנסה האדם, שנברא בצלמו של אלוהים ובדמותו, לקחת את השליטה לידיו הוא…

איש בשם משה סיפר פעם לקבוצת עבדים שהוא שליח של אלוהים, בורא העולם. הוא עשה להם כמה טריקים והם הלכו אחריו ואחרי הניסים שלו וניסו לקיים את ההטפות שלו. בחלוף הדורות מדי כמה מאות שנים מנהיגים דתיים (כגון ישו, מוחמד ואחרים) עשו גם הם קסמים שונים בשם אלוהים. הם לימדו את קהל המאמינים מה אלוהים רוצה שהם יעשו ולא יעשו. וגם הזהירו שאם הם לא יבצעו את דבר אלוהים הוא יעניש אותם. מנהיגי הדת גם יזמו תרגילי גיבוש חזקים במיוחד, והכניסו את עמיהם למלחמות שנועדו להוכיח שהאלוהים שלהם חזק יותר משל האחרים.

כמה יצירתיות, חכמה ואהבה הושקעה בזה. אבל כאשר בוחנים את הנושא מגלים שאלוהים, אם בכלל קיים דבר כזה, הוא לא שייך לאף דת.

ואם כבר הגענו לכאן, אז בואו נודה באמת, אלוהים לא שייך לאף אחד.

רגע, אבל האם אלוהים בכלל קיים?

תחשבו לרגע על העובדה שבעולמנו יש חוקים וכללים שגורמים לכל החלקים בו להתארגן לפי סט הכללים הזה. חומר לא יכול לחדור דרך חומר אחר, לכל אנרגיה יש וקטור ועוצמה, הכוכבים נעים לפי מסלולים קבועים שנקבעו על ידי… מי?

ניתן כמובן לטעון שכל זה נוצר כתוצאה ממפץ רב עוצמה שגרם לכל זה להתרחש, אבל איך נקבע מהו סף האנרגיה שיוביל למפץ הזה? מי קבע לאן וכיצד יתפזרו החלקיקים? למה יש לכל זה חוקיות קבועה?

אם אתם מאמינים שכל זה נוצר כתוצאה מ”יד המקרה” הרי שאתם לא שונים כלל מאלה שמאמינים בפרק א’ של בראשית כלשונו. מאמינים שהמירו דת ב… “עאלק-מדע”!

מצטער, אבל אני לא יכול להאמין ש”יד המקרה” הביאה לקיומם של כל החוקים הללו.

אני מאמין שמישהו או משהו יצר את הכלים והכללים האלה מתוך כוונה.

ל”דבר” זה אני קורא – אלוהים. הייתי יכול לנסות לקרוא לו בשם אחר כדי לבדל אותו מאלוהים של הדתות, אבל אין בעצם הבדל, אז בואו נשמור על השם הזה.

אז מי יצר את אלוהים?

מהו החומר שממנו ברא אלוהים את האדם והעולם? החומר היחיד שהיה קיים…אלוהים בכבודו ובעצמו. ולכן אין דבר בעולם שאיננו אלוהים, אפילו אנחנו, אתה, את ואני. כל שאנו נושמים, אוכלים וצורכים גם. וכן, אפילו כל הג’אנק שמיוצר בסין!

ואולי זהו ההסבר לרעיון שאלוהים נמצא בכל מקום…

אז מה היה קודם? מי יצר את אלוהים?

בהתחשב בכך שאלוהים יצר גם את הזמן – עבר, הווה, עתיד… לפני העולם הזה לא היה “לפני כן”. אלוהים הוא אינסופי ומתקיים רק עכשיו. כולנו ניזונים ממנו ומכוחותיו. כולנו חלק מיידי ובלתי נפרד מהמהות האלוהית. הצורך שלנו להבין, לדעת – למה אנחנו כל כך רוצים להבין את העולם? למה פיתחנו את המדעים השונים?

אנחנו מחפשים לא רק ידע אלא את הכוחות שיאפשרו לנו לשלוט טוב יותר בגורלנו. צורך להבין ולשלוט ביקום.
הייתי אומר שאנחנו מנסים לחזור להיות מי שאנחנו באמת, בייסודנו – אלוהים.

אכזבות

לפתוח את הראש לצורות חשיבה אחרות במקום להמשיך לנסות לפתור את הבעיות
איך פותרים את הפאזל הזה?

 אני לא ממציא פה דת חדשה וגם לא מנסח עקרונות של דת קיימת… אני בסך הכל קוסם… שמנסה להבין את הטריק שמאחורי המסתורין הגדול של המהות שחלקנו מכנים בשם אלוהים.

כקוסם, לפעמים כשאני מנסה לגרום לחפץ כלשהו להיעלם ומישהו בקהל קולט שעשיתי משהו “לא כשר” הוא אומר: זה בשרוול שלך. אני מייד מנחם אותו ומסביר לקהל שהוא כנראה חשב שאני מכשף אמיתי וכאשר הוא ראה שאני לא, הוא התאכזב ורצה לגונן גם על הצופים האחרים מפני אמונת שווא.
כלומר, הספקנות עוזרת לו לשמור על בטחונו העצמי שחוקי הטבע לפיהם העולם מתנהל לא הולכים להשתנות פתאום.

כך גם עם אלוהים. אנשים שהאמינו שתפילה היא כפתור שלחיצה עליו מספיקה בשביל להפעיל את כוחות הקסם של אלוהים התאכזבו והפסיקו להאמין, ואז הם מחפשים מה בכל זאת יעזור להם לשלוט בעולם… וכך הם בוחרים את דארווין, איינשטיין, אדיסון, טסלה ועוד להיות האלים החדשים שלהם. והמחשבה שבראשם היא: “אם הם מסוגלים לבקע אטום, לפצח את הדנ”א, לשגר אסטרונאוטים לחלל – אז הם יכולים לקדם אותי מהר יותר לעמדה של שליט העולם, ולא צריך את אלוהים המאכזב שהגיע עם ספר הוראות מקולקל.”

אז נכון… הדתות אינן פתרון…אבל עדיין אל נא תשכחו שהכוחות החזקים באמת טרם פוענחו ועדיין אינם בשליטת האדם.

למרות כל ידיעותינו על מרכיבי התא, איש עוד לא הצליח להחיות תא מת או לייצר יש-מאין תא חי כפי שעשה זאת “אלוהים”. למרות שאנו מבינים את מערכת השמש אף מדען אינו מסוגל להוציא את כדור הארץ ממסלולו ולהזיז אותו אפילו 5 ס”מ החוצה מהמקום שבו שם אותו “אלוהים” – וכאשר יצליחו אנשי המדע, ביום מן הימים, יהיה זה אך ורק בזכות אלוהים… כי אלוהים הוא הידע הגלום בכל דבר שקיים, בכל פרט הכי קטן של הבריאה.

שמתי לב שרבים מהמפקפקים בקיומו של אלוהים מאמינים איכשהו שהוכחה פיזית היא דבר חשוב שצריך לסגוד לו. זהו רעיון מבדר, כי אלוהים נמצא בפרטים הקטנים והוא נמצא גם במי שבוחן את הפרטים…

חיפוש האמת

מיהו לא אלוהים – מם שיצרתי הרבה אחרי שכתבתי את המאמר הזה

אני לא מאמין באלוהים – אני חש שקיומי הוא חלק ממנו!

אלוהים זה האמת. לא מה שמספרים על האמת, לא מה שרואים מהאמת, אלא האמת עצמה, ללא שינוי.

יש אנשים שמחפשים את אלוהים בתוך משמעויות נסתרות, שואפים לגלות את דרכיו בסמלים ובקודים.

אני חושב שאפשר ללמוד את דרכי פעולתו בעיקר על ידי התבוננות בחיים עצמם… דבר שהמדע מנסה לעשות אבל, לצערנו, מתעלם מהדברים שאי אפשר למדוד.
לדעתי זאת טעות להתעלם מכוחות שאיננו מסוגלים למדוד כי גם לפני שיכולנו למדוד אלקטרומגנטיות ואפילו לפני שידענו בכלל על קיומו של הכוח הזה הוא היה קיים והשפיע על חיינו.
בעקבות הגילוי הזה אנו מסוגלים לשוחח בטלפון, לצפות בטלוויזיה ולחיות בסביבה מודרנית. זה לא בגלל שקיבלנו נתונים חדשים, והעולם לא השתנה פתאום….פשוט חשפנו אמת יותר בסיסית שהייתה מוסתרת עקב מחסור בכלי מדידה מתאימים, וגם בזכות… הרבה יוהרה.

ככל שמסירים את השקרים (לדוגמה: “זאוס מושך בכרכרה שלו את השמש”, “אלוהים קבע מאורות בשמיים”) כך גדלה יכולתנו לפעול ולהשיג תוצאות. ככל שנצליח להסיר את הצעיפים שמסתירים לנו את האמת על סודותיו של העולם ושל קיומנו בו, כך נתקרב אל הדבר האמיתי. האם האמיתי הזה הוא אלוהים?

אני אוהב ומכור לתחושת הגילוי שמתרחשת כאשר אני מתקרב לאמת… אין כמוה. (ביהדות קוראים לזה דבקות)
אני חווה קרבה גדולה לאלוהים בניסיון לקרב אחרים אל האמת, לחוטים הדקים שמפעילים את העולם הזה וכל מה שיש בו. אולי לחשוף את סודות האלוהים זה ממש כמו להיות יותר ויותר מי שאנחנו באמת?

אז מי זה אלוהים?

לפני כמה חדשים הייתי בבית כנסת בשעה שקראו את פרשת ויצא… הסיפור על סולם יעקב…
אז נכון. אני לא לוקח את זה כתורה מסיני, אבל בכל זאת יש בספר הזה כמה דברים מקסימים ויפים שאני יודע להעריך ולהנות מהם:

ויצא יעקב מבאר שבע וילך חרנה. ויפגע במקום וילן שם כי בא השמש. וייקח מאבני המקום וישם מראשותיו וישכב במקום ההוא. ויחלום והנה סולם מוצב ארצה וראשו מגיע השמימה והנה מלאכי אלוהים עולים ויורדים בו. והנה יהוה ניצב עליו ויאמר …

…וייקץ יעקב משנתו ויאמר אכן יש יהוה במקום הזה ואנכי לא ידעתי “

ומהו סולם יעקב? מהם מלאכים?…שליחיו של אלוהים. וכולנו הרי שליחים של אלוהים.

לא משנה אם האדם שמולך הוא גנב, רוצח, רב, כומר, תליין, נאצי, אינקוויזיטור, או כופר… הוא עדיין שליח של אלוהים שנמצא שם כדי להוכיח את האלוהות שבו – כל אדם עושה את הדבר שהוא מחשיב לטוב ביותר והנכון ביותר שאפשר בכל רגע נתון, ובכך מנסה להגשים את האלוהות שלו עצמו. כך שלא משנה היכן הוא בסולם, לא משנה מה הוא מנסה לעשות, ולא משנה לאן פניו…הוא עדיין שליחו של האל. וכאשר יעקב מתעורר הוא אומר…נכון, יש אלוהים במקום הזה ואני לא ידעתי… ההכרה בכך שכולם הם שליחיו של האל נוחתת עליו.

אלוהים בכל אחד מאיתנו

הבורא הוא הנברא

אני משתדל רוב הזמן לראות את אלוהים באדם שנמצא מולי… אלוהים נמצא בי, בך ובכל אדם אחר לפחות באותה מידה.

לראות את אלוהים באחר זאת משימה קשה מאוד לפעמים, במיוחד כאשר האדם עושה משהו שנראה לי מטופש או מרושע… אבל כאשר אני מביא את עצמי לראות את אלוהים בו, אני מקבל את הסבלנות, הרצון, הערנות והכוחות שאני צריך כדי להוביל את המצב למקום טוב יותר. כאשר אני מחפש את אלוהים באדם האחר אני יכול גם לראות מהם המניעים שגורמים לו להיות מי שהוא ובמקרה הצורך, לשנות את המצב.

ומה על שאלות של צדק, ארגון, מוסר, התנהגות נכונה, אתיקה, וטוהר?
כל אלה קשורות קשר הדוק עם אלוהים…

האנרגיה האלוהית זורמת דרכי… עד ש… אני עושה משהו שלא הייתי רוצה שיעשו לי.

זה הרגע בו הזרימה נעצרת, נתקעת ותוקעת אותי במקומות לא טובים. בגלל זה אני חייב לשמור על יחסים הגונים עם אנשים, חברים, משפחה, אפילו עם בעלי חיים והדברים החומריים סביבי. רק כך זה יכול באמת להגיע למשהו שלם.

אלוהים זה לא “הוא”, או מישהו שחיצוני לנו. זה אתה ואני, ויחד אנחנו יוצרים את המקום שבו אנחנו חיים… – במעשים שלנו, בחוסר המעשה שלנו, ובדוגמה שאנחנו משמשים לאחרים.

והערך שאנו מביאים לידי ביטוי בעולם, בו מתבטאת, יותר מכל, אלוהותנו!

זהו הקסם שלנו כי… מיהו לא אלוהים?!

אורי.

לצפייה בוידאו

הערות:

כפי שתראו בקליפ… זבולון הביא אותי להתראיין לפרוייקט שנקרא “אלוהים ואני” של במאי בשם נתי אדלר ממש רגע לפני ואמרתי באותו רגע מעט מאוד. כשנגמר והלכתי לביתי ישבתי וכתבתי את כל הדברים שלא אמרתי…דברים חשובים… שמקרבים אותי למהותי האלוהית.
פעם לבית הספר שבו למדתי הגיע רב שהעביר שיעור על צירופי מקרים והפתעות של גימטריה. הוא ענה לשאלה מה קרה לפני בראשית. הוא שאל מה יש לפני המילה “בראשית” בתורה וכשלא ידעתי הוא הראה שזה האות א’ של פרק א’ ואם מאייתים את האות אלף מהסוף להתחלה מגלים את המילה פלא. התשובה לשאלה מה היה לפני בראשית, לפי הרמזים היתה – פלא, ולפיכך, לדעתו, אין מה לחקור.

זה לא ממש דיבר אלי, אבל מתוך הרעיון הזה בחרתי להסתכל על “אלוהים” מהסוף להתחלה.

פתחתי דף פייסבוק בשם “מיהו לא מהסוף להתחלה” לאלה שמאמינים באלוהים ללא תלות בדת כלשהי. אתם מוזמנים להצטרף, להוסיף קישורים, דיונים, שאלות ועוד. 


© כל הזכויות שמורות לאורי אשכנזי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

six + 1 =

מחשבה אחת על “על אלוהים שבכולנו”