מנטליסט ליסט קוסם סם

מנטליסט לעומת קוסם – מה ההבדל?

המנטליסט היהודי וולף מסינג
המנטליסט היהודי וולף מסינג

מצאתי בויקיפדיה (באנגלית) כמה הגדרות למילה מנטליסט שהפתיעו אותי:

מנטליזם (בפילוסופיה), האמונה שהמיינד הוא הדבר (היחיד) שקיים באמת. 

מנטליזם (בפסיכולוגיה), ענפי המחקר שעוסקים בקליטה מנטלית (בין החושים לתודעה) ותהליכי המחשבה. 

מנטליזם (באפלייה), צורה של אפלייה כלפי אנשים שתוייגו כבעלי הפרעה מנטלית (לוקים בנפשם). 

אבל כאן, באדמת הקוסם הזאת, אנחנו מתייחסים למשמעות אחרת לגמרי של המילה מנטליזם:

מנטליזם היא אמנות מופע (Performing Art) בה האמן (המנטליסט) מדמה כאילו יש לו יכולות מנטליות על-טבעיות.

מצחיק… פרט להבדל הקטן – המילה “מנטליות” זה בדיוק כמו קוסם, לא?

כן ולא.

מנטלי פירושו שכלי, תודעתי, שקשור במיינד, או נפשי.

הביטוי מנטליסט מתייחס בדרך כלל לאמן שמשתמש ביכולותיו המנטליות (כביכול) כדי לקרוא מחשבות, לנבא עתיד, להשפיע על התרחשויות ולשלוט בהתנהגויות של אחרים.

זה גם יכול לכלול תקשורת עם העולם שמעבר, פסיכוקינזיס (הנעת הדומם באמצעות המחשבה), זכרון על, ויכולת חישוב אדירה (חישוב מהיר יותר ממחשב למשל). 

מנטליסט, אמן חושים, פאראפסיכולוג, קורא מחשבות, או טלפת… לא חשוב איך תקרא לזה, חשוב לזכור שהדברים שעושה המנטליסט, מופלאים ומדהימים כל שיהיו, הם כלי מתוחכם בידיו של אמן מיומן שמנצל פגם כלשהו ביכולת התפיסה שלנו כקהל צופים ורותם את האמונה הקיימת בכולנו בקיומן של תופעות על-טבעיות או בלתי רגילות באופן מובהק.

רקע הסטורי של מנטליסטים:

נוסטרדמוס
נוסטרדמוס – נבואות או ניחושים מוצלחים?

רבים מהטריקים שמנטליסטים ואמני חושים מבצעים כיום מגיע אלינו ישירות מ”מבחנים” שבוצעו על ידי מדיומים, ספיריטואליסטים ומתקשרים במהלך המאה ה19 כדי להוכיח שיש להם כוחות על-טבעיים לתקשר עם המתים/רוחות/אלים. 

עם זאת, ההיסטוריה של המנטליזם עתיקה הרבה יותר.

קיימות עדויות על תרבות של יודעי הנסתר עוד ביוון העתיקה ואפילו בתנ”ך שלנו מספרים על נביאים ולא רק נביאי שקר ומעלים באוב.

אם נאמין שמה שכתוב בתנ”ך שלנו באמת קרה, האם צריך גם להאמין שהיו להם כוחות על טבעיים? האם אלוהים נתן להם ספויילר על מה הולך לקרות?

ומה עם נוסטרדמוס שהותיר אחריו שלל רב של פואמות חסרות הגיון שרק אחרי שהאירועים כבר קרו אפשר למצוא קשר מאולץ בין החרוזים שהוא כתב לבין דפי ההיסטוריה? 

מאז ומתמיד נעזרו אמני חושים ומנטליסטים במופעים שלהם באותם עקרונות שמשמשים את הקוסמים – זריזות ידיים, אביזרים מתוחכמים, הסחת דעת, משתפי פעולה, מידע שהושג בהחבא ועוד.

עם זאת, כלי העזר החשוב ביותר של המנטליסט הוא התודעה של הקהל: בתודעתנו יש שפע של מידע, אולם התודעה עצמה היא הנעלם הגדול.

אין לנו או למדענים שחוקרים באמצעות התודעה שלהם את העולם שום מושג מהי או איך היא נוצרה, והשאלה החשובה מכל, האם יש דבר אחר פרט לתודעה.

החלל הגדול הזה משאיר חידות רבות בלב כל אדם, כי כולנו בעצם רוצים להרגיש שיש משמעות לכל אירוע והכל מחובר איכשהו. 

מנטליסט עם סגנון מגוון (טבעי או על-טבעי)

המנטליסט היהודי ג'וזף דנינג'ר
המנטליסט היהודי ג’וזף דנינג’ר

אמנים מסורתיים כמו ג’וזף דנינג’ר ותיאודור אנמן ייחסו את הצלחת הניסויים שלהם לכוחות נפשיים על-טבעיים (אולי אורי גלר הושפע מהם).

מספר מנטליסטים בני ימינו, כגון דרן בראון ובנצ’ק מייחסים את התוצאות שלהם למיומנויות טבעיות. היכולת לקרוא שפת גוף, או היכולת לתמרן את תת ההכרה של הצופים באמצעות סוגסטיות פסיכולוגיות. מנטליסטים אחרים, כגון צ’ן קנסטה ודייויד ברגלס בחרו שלא להסביר את סיבת ההצלחה והשאירו לצופים להחליט למה לייחס את הצלחתם.

אמני חושים רבים מביאים את המופע שלהם לרחוב שם הם מציגים את הקטעים שלהם מול קהל חי שאינו מצפה לניסים. הם ניגשים לאנשים אקראיים ברחוב ומבקשים להציג להם את יכולותיהם הפלאיות.

אמנים כגון דרן בראון שמצלמים קטעים כאלה ברחוב בתכיפות רבה מציינים לפעמים בפני הקהל לפני תחילת הקטע שכל מה שהם יראו זה אשליה ושהוא לא באמת יקרא את המחשבות שלהם.

בנושא זה קיימת מחלוקת גדולה בעולם הקסמים: מנטליסטים שמעדיפים לגרום לקהל שלהם להאמין שמה שהם רואים הוא “אמיתי”, ולעומתם אלה שטוענים שזה לא מוסרי לרמות את הקהל.

באגודת הקוסמים הישראלית למשל, כתוב בתקנון שאסור לקוסם להציג את עצמו כבעל כוחות על טבעיים. למרות התקנון, הנהלת האגודה תמכה בחברי אגודה שטענו שהם משתמשים ביכולות על טבעיות. (האם יתכן שהם יכולים לקרוא מחשבות אבל תקנון מודפס לא?… בהחלט יתכן!)

אז קוסמים או לא קוסמים?

מנטליסט בדרך כלל לא מערבב קסמים “סטנדרטיים” עם קטעי הטלפתיה שהוא עושה. זה עלול להביא את הקהל לייחס למנטליסט יותר מדי ערמומיות ותחמנות ולאבד בו אמון.

הרבה מנטליסטים טוענים שהם כלל לא קוסמים, וכי מדובר באמנות שונה לחלוטין. לטענתם הקוסם מעורר ספקנות בעוד שהמנטליסט מעורר אמונה.

כאשר מנטליסט מגיש את הקטע בצורה הנכונה זה נראה כמו “הדבר האמיתי”, בין אם מדובר ביכולת קריאת מחשבות, זיכרון צילומי, יכולות חישוב על-אנושיות, כוח הסוגסטיה, השפעה או שליטה ממשית.

הקוסם ז'ן יוג'ין רובר-הודין המדהים שנחשב לקוסם המודרני הראשון
ז’אן אוז’ן רובר-הודין – הקוסם המודרני הראשון

קוסמים, לעומת זאת, מבקשים מהקהל שלהם להשעות את הספק שלהם ולאפשר לדימיון שלהם לשחק עם הקטעים המוצגים.

הקוסמים מודים שהם מאחזי עיניים ומציגי אשליות.

הקהל מבין שהאשה לא באמת נחתכת לשניים ושהקוסם לא באמת מסוגל לעופף או להעלים פילים. הקהל יודע, – זאת אשליה!

בכל זאת, המנטליזם מושתת רובו ככולו על אמנות הקסמים ועל היכולת להעמיד פנים באופן מושלם.

מנטליסטים שהשפיעו על העולם

היו מנטליסטים שהשתמשו בטכניקות שלהם מחוץ לאולם המופעים ולא דווקא לצרכי בידור. חלקם עשו זאת כדי להשיג רווחים כספיים גדולים, חלקם פוליטיים. דוגמאות מוכרות:

אריק יאן הנוסן, כנראה השפיע על עלייתו של היטלר לשלטון, למרות שהיה יהודי, אולם בשל מעורבותו הוא נרצח על ידי הגסטאפו. אפשר לקרוא עליו פה באתר.

גריגורי רספוטין כנראה השפיע על הצארינה אלכסנדרה אולם בסופו של דבר ההשפעה המאגית שלו הביאה אותו לכך שהוא נרצח (לאחר כמה נסיונות כושלים).

על וולף מסינג, המנטליסט היהודי סיפרו שהוא נרדף על ידי היטלר וגם שהוא השפיע על יוסף סטאלין. זהו כנראה סיפור בדיוני שהוא עצמו רקח ביחד עם עיתונאי שהיה צמא לסיפורים מרעישים ומצמררים כדי למכור עוד יומונים.

הרוזן אלסנדרו די קליוסטרו הואשם בכך שהשפיע על חברי האצולה הצרפתית בפרשיית ענק היהלומים, אולם כנראה שכלל לא היה לו חלק בתרמית.

קוסמים שהשפיעו על העולם

והנה רשימה קצרה של קוסמים שהשתמשו בטכניקות שלהם מחוץ לאולם המופעים ולא דווקא לצרכי בידור.

חלקם עשו זאת כדי להשיג רווחים כספיים גדולים, חלקם עשו זאת כדי לתת מעצמם לעולם. דוגמאות מוכרות:

הקוסם ג'ספר מסקלין
הקוסם ג’ספר מסקלין

אי אפשר להתעלם מהשפעתו של רובר-הודין. הוא עזר לצבא הצרפתי להתמודד עם ה”מרבו” – המכשפים האלג’יראים שניסו להמריד את העם כנגד הכובש הצרפתי. 

ג’ספר מסקלין, בן לשושלת קוסמים מפוארת, שבעת מלחמת העולם השנייה, כשגוייס למודיעין הבריטי.
הוא השתמש באמנות הקסמים כדי להשלות את הגרמנים ולגרום להם לתקוף מטרות לא נכונות. כך הוא איפשר לבריטים לפעול ביתר קלות וזה הוביל לניצחון הראשון על צבא היטלר..

הארי הודיני הפך לכוכב דווקא כאשר הפך את ההיחלצויות שלו לנושא העיקרי (בהמלצת הסוכן מרטין בק).
הוא הופיע בפני משטרת לונדון והסקוטלנד יארד וערך בפניהם הדגמה של היחלצויות. פעילותו יצרה כדור שלג שהוביל אותו לבריחה מהכלא בגרמניה וכך הוא הפך לאגדה עוד בחייו. הוא גם חשף לא מעט מדיומים שרלטנים.

ג’יימס רנדי הפך את עולם השרלטנות לנלעג כאשר יזם את פרס מיליון הדולר למי שיצליח להוכיח שיש לו כוחות על-טבעיים. 

אלו היו שישים שניות על ההבדלים והדימיון שבין קוסמים למנטליסטים.

הערה:

מבחינה פילוסופית, אני באמת סוג של מנטליסט. (נא לעיין בהגדרה בראש המאמר)

כאמן, אני קוסם!

אבל קודם כל, משתדל להיות בן אדם 🙂

מאחל לכם שנה טובה ולהתראות באירוע הבא!

רק שמחות!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

4 + 16 =

2 מחשבות על “מנטליסט ליסט קוסם סם”