שקרן הגון


מערים על שרלטנים ועושי ניסים

כתבה ב24 שעות  על ג'יימס ראנדי

אורי גלר הוא רק אחד מהגיבורים שאותם רודף הקוסם ג’יימס רנדי במלחמתו בעושי ניסים, שרלטנים ושאר העל-טבעיים.
אני מחבב את רנדי. גם הוא מתחיל את הופעותיו בהצהרה שיש לו את המקצוע ההגון בעולם: הוא מבטיח לקהל שהוא יעבוד עליהם ואז מקיים את מה שהבטיח.
הוא קוסם מעולה, אבל מעל ומעבר לקסמים שלו, יש לו צורך אדיר לחשוף שרלטנים, רמאים, נוכלים ובמיוחד את אלה שמצהירים כי יש להם כוחות על טבעיים. כשהוא שומע מילים כגון: טלקינזיס, טלפתיה, כישוף, קללה, יכולות רוחניות, תיקשור, העלאה באוב, וכדומה, הוא מייד נתקף בצורך עז להפריך את האשליה, לחשוף את השקר, לטהר את שמה של הדת שלו, הספקנות, שהוא אחד ממנהיגיה ומוביליה הגדולים.

אני ממש לא אחד מהספקנים הקשים, כמו ג’יימס רנדי, או כמו פן ז’ילט (מהצמד פן וטלר) שאיתו כבר ניהלתי דיון סוער בענייני אמונה. אני אולי ספקן, אבל עניו. לדעתי, ספקן אמיתי צריך להיות ספקן גם לגבי הספקנות עצמה. חוץ מזה, אני בטוח שאנחנו מפספסים דברים בספקנותנו.

בתקופת התוכנית של אורי גלר “היורש”, מתוך ידיעה על המלחמה שהוא מנהל כבר שנים נגד גלר, פניתי לג’יימס רנדי כדי לעדכן אותו בפרטי המאבק שלי בתוכנית. היו לו כמה דברים להגיד לעיתונות הישראלית ומעצם היותי מתורגמן מיומן תירגמתי עבורו לא מעט כתבות. סיפרתי לו גם על חוויית הפגישה שלי עם גלר והבקשה המוזרה שאורי הביע ובה הוא ביקש שאכתוב לו מכתב בו אני מצהיר שלא ידוע לי על כך שאי פעם הופיע כקוסם. כבר כתבתי על כך פעם.

יש עוד המון דברים לספר לכם על ג’יימס רנדי ועל אתגר מיליון הדולר שהוא מפתה באמצעותו שרלטנים כדי לחשוף את התרמית שלהם, אבל אני חושב שהסרט התיעודי שנעשה על חייו יוכל להאיר את עיניכם באופן ברור ומהנה הרבה יותר.

אם עוד לא ראיתם את הסרט, תוכלו לצפות בו בYesVOD בזמן הקרוב.

הנה הטריילר:


אודות אורי אשכנזי - קוסם, אמן תעתועי חושים

אורי אשכנזי - קוסם ואמן תעתועי חושים... כקוסם יש לי את המקצוע ההגון ביותר: אני מבטיח לכם שאני "אעבוד עליכם", ואז אני מקיים בדיוק את מה שהבטחתי… ת תח תחמ תחמן מיומן! למרות שאני מייצר אשליות, התשוקה האמיתית והחיפוש המתמיד הוא אחר האמת… זו שנמצאת נסתרת תמיד, אבל משפיעה על הכל. הקסם האמיתי. מעט מהדברים הללו אני גם מפרסם במאמרי האתר. אני נהנה מאוד להקסים אנשים ולגרום להם לראות דברים אחרת. מקווה לפגוש ולהקסים גם אותך! Ori Ashkenazy OMG - Magic that makes sense! - Shows, Lectures, Magical Promotional Attraction

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

one × 5 =