קשב ו(הוקוס)פוקוס 3 – הקסמים!

אפשר לשתף את הקסם...

קסמים והפרעות קשב – לעשות ניסים בחינוך!

זה יהיה האחרון בסידרה על קסמים והפרעות קשב וריכוז. כאן תמצאו מבחר שיטות ועקרונות מתוך אומנות הקסמים לשימושכם.  עם זה תוכלו לעורר את העניין של התלמידים (או המאזינים להרצאתכם).  בהמשך למאמרים הקודמים: 1, 2.

העולם שלנו מלא בקסם.

אפשר לנסות ולראות את התפל והסתמי, אבל אפשר גם לראות בו את הקסם.

זה קודם כל עניין של גישה.

כן. יש לנו הסברים לרבות מהתופעות שאנו חווים. למשל, לזריחת החמה… פעם האמינו שהאל גורם לשמש לעלות בוקר ולשקוע בלילה וההסבר הזה הניח את דעתם של אנשים משך אלפי שנים. לאחר מכן, גלילאו גלילי הראה לנו שאנו חיים על כדור וכי השמש לא מקיפה אותנו אלא אנו מקיפים אותה. בעקבות עמידתו הנחרצת על האמת למרות דעתה של הכנסייה במשפטו הידוע "ואף על פי כן נוע תנוע.." יצא קולומבוס למסעו והצליח לגלות את אמריקה שאותה חשב בטעות להודו. כיום, אנחנו יודעים שכדור הארץ מקיף את השמש אולם אין לנו מושג איך ולמה כל זה קורה ויש רק השערות.

הסברים מדויקים לתופעות מאפשרים לנו לפעול בדרך טובה יותר ולהשיג תוצאות טובות יותר בחיינו.

כשהם חלקיים ומבוססים על נתונים מוטעים והנחות שווא, הם עלולים לגרום לאנשים ללכת בדרכים שגויות, ליפול למלכודות וגרוע מכך, להאמין שהם יודעים ולכן להפסיק להתפלא.

אין אומללות גדולה יותר מלחיות בתוך כזב.

כאשר אדם יודע שאינו יודע הוא יכול להשתמש בפליאה שלו על מנת לתור אחר המידע הנכון.

"כל אדם צריך לבחור את דרך החשיבה שלו אם הוא לא רוצה ללכת לאיבוד במבוך האפשרויות. מצד שני, אף אחד לא בטוח שלקח את הדרך הנכונה – אני פחות מכולם." אלברט איינשטיין

קסמים - פליאה - קשב

 אמנות הקסמים ופליאה

כפי שציינתי במאמרים הקודמים לפני שניגשים ללמד נושא כלשהו חשוב להביא את התלמידים למצב של פליאה. כלומר, לוודא שהם יודעים שיש להם מה ללמוד, כי אי אפשר למלא כד שהוא כבר מלא.

אחד הכלים הנפלאים ביותר שניתן לגייס למשימה הזאת הוא: אמנות הקסמים.

אמנות הקסמים היא אחת האמנויות העתיקות בעולם ואחת ממטרותיה המוצהרות היא לטפח פליאה ולעורר השתאות.

כאשר אנו כהורים, מורים, מחנכים, מרצים ואפילו כתלמידים רוצים להדגיש נקודה כלשהי חשוב לנו שאנשים יהיו קשובים לנו ולדרך בה אנו רוצים להביע את עצמנו. קסמים, ללא ספק, עושים את העבודה. לא כתחליף כמובן, אלא כאמצעי: להמחשה, להבנה, להדגשה, לעורר פתיחות.

קסמים והפרעות קשב – אתר ללימוד קסמים

התכוונתי לכתוב מדריך קסמים למורים וחיפשתי חומרים מצולמים מתאימים כשלפתע נתקלתי באתר מדהים!

Teach By Magic

אתר המיועד למורים ומחנכים המסביר כיצד לעשות קסמים לצרכי למידה. (עידכון: האתר כבר לא קיים במתכונתו לצערי, אבל אני ממליץ לעקוב אחרי הדף שלהם בפייסבוק שממשיך להיות פעיל)

האתר אמנם באנגלית אך הוא עמוס בחומרים פשוטים, זולים להכנה ושאינם דורשים אימון רב. כל אחד יכול ללמוד בו כיצד ללמד באמצעות קסמים. קטעי הוידאו מעולים והם מפשטים את תהליך הלמידה של הקסמים.

האתר של הוראה באמצעות קסמים

הקסמים שם מוצגים בקונטקסט המתאים ללמידה של נושא מסויים ועוזרים לפתח רצון ללמידה אצל תלמידים ובמקרים מסויימים יכולים גם לאפשר לתלמידים לתרגל טוב יותר את חומר הלימוד שלהם באמצעות שימוש בטריקים על חבריהם ובני משפחתם.
כשהאתר נפתח, לחצו על לינק הוידאו המודגש בתמונה בחץ ותהנו מהקסמים. אם תרצו ללמוד קסם מסויים, תמצאו לצידו לינק לדף המלמד את ביצועו כולל הכנת החומרים הנלווים, אם צריך.
אם תרצו, תוכלו גם להירשם לאתר בעלות חודשית סמלית ולקבל גישה למנוע חיפוש משוכלל שיוביל אתכם לסרטונים שאינם מוצגים לכולם.

כללים לאימונים ולהצגת הקסמים

כפי שתראו בסרטונים יש אכזבה רבה כאשר רואים כיצד קסמים מתבצעים. הסוד הוא תמיד מאכזב משום שאמנות הקסמים מבוססת על אשליות. אנו מתיימרים לקרוא מחשבה כשלמעשה אנו משתמשים בעיקרון מתמטי פשוט, למשל.

כשאנו רואים משהו שמאתגר אותנו, אנו מקווים שיהיה בזה איזשהו עיקרון מסובך שדורש המון ריכוז ושנים של אימונים, אבל כשנחשפים לסוד הקסם, מגלים שהכל הרבה יותר פשוט מכפי שזה נראה וחלק מהטריקים יכולים להיעשות תוך מספר שעות של אימונים.

אל תתנו לפשטותו של קסם להשלות אתכם. לפעמים הקסמים הפשוטים ביותר הם אלה שיעשו את העבודה הטובה ביותר על התלמידים שלכם.

קסמים והפרעות קשב – אימונים, חוזרים ונשנים

אני יודע שלוח הזמנים של המורים מלא ועמוס במטלות. כדי שהקסמים יעבדו כמו שצריך כדאי מאוד להתאמן עליהם לפני שמבצעים אותם בפני הכיתה.

כאשר אתם לומדים טריק חדש למדו את שלבי הביצוע וכתבו את מלוא הטקסט שאתם מתכוונים להגיד יחד עם הקסם. לאחר שלמדתם את התנועות והטקסט שכתבתם, מגיע שלב האימונים.

כאשר מתאמנים, עמדו מול מראה, או מול מצלמת וידאו. וודאו שאתם מבצעים את הדברים באופן רציף וללא טעויות.

לאחר שהתאמנתם ממש טוב, הושיבו את בני המשפחה בסלון. עשו להם את הקסמים באותה התלהבות שאתם מתכננים להציג את הקסמים לתלמידים שלכם.

קבלו את הפידבקים שלהם ואם צריך תקנו את הטעויות שלכם.

למה חשוב לשמור על סוד הטריק?

מי שתראו לו את הטריק יחווה חוויה של קסם וזה ייתן לו תחושה של פליאה. ברגע שתחשוף בפניו את הסוד, בשל פשטותו של הקסם, חוויית הפליאה תהפוך לאכזבה וכל מטרת ההצגה של הקסם תבוטל כלא היתה.

כשילד מפסיק להאמין שאליהו מתיישב בשולחן הפסח, הוא מאבד הרבה מההנאה והכיף של השולחן.

אז מה לעשות אם מבקשים ממך לגלות את הטריק?

כדי שהילדים לא ישאלו איך עשיתם את זה, כדאי לעשות את הקסמים באופן כזה שהופך את המיסתורין למותח ומבדר ולא באופן מאתגר ומתסכל. בסרטונים שתראו יהיו גם דוגמאות נחמדות.

הנה כמה הצעות כיצד להתמודד עם ילדים שממש רוצים לדעת איך לעשות את הקסם:

  • "הבטחתי שלא אספר לאף אחד, לא היית רוצה שאפר את ההבטחה שלי, נכון?"
  • "אני לא יכול להראות לך איך עשיתי את הטריק הזה, אבל אם תסיים את העבודה שלך, אוכל להראות לך עוד אחד"
  • "קיוויתי שאתה יודע כדי שתוכל להסביר לי"
  • "אספר לך כשתהיה בן 18"
  • "למזלך, אתה לא צריך לדעת איך עושים את זה כדי להצליח בקורס, אבל אתה כן צריך לדעת…"
  • "כשהייתי ילד אכלתי המון ירקות"
  • "השאלה איננה איך עשיתי את זה, אלא מדוע (ואז להסביר את המטרה)"
  • "אתה יודע לשמור סוד? – גם אני!"

אם כך, ודאי תשאלו למה באתר שוברים את הכלל של אי גילוי סודות הקסמים.

ובכן, מטרת האתר איננה לחשוף את הקסמים אלא ללמד אנשים כיצד להשתמש בקסמים למטרות חינוכיות. אם מישהו סתם רוצה לדעת טריקים כדי לדעת, זה בסך הכל יהרוס לו ואולי גם לחבריו את כל הכיף שבחוויה.

לעומת זאת לאנשים שרוצים לגרום לחוויית פליאה ולהנאה אצל אחרים, מומלץ ללמוד וליישם כמה שיותר.

ככל שיותר מורים יעשו קסמים, יש לי הרגשה שהתלמידים יוכלו ליהנות יותר מהשיעורים וגם ללמוד. ואם אני יכול לעזור בהפיכת חוויית בית הספר לכיפית ומפליאה יותר, אין מאושר ממני.

אם תרצו, תוכלו להזמין אותי לבית הספר שלכם כדי לשמוע על כך יותר. אפשר ללמוד כמה כלים מהעולם המופלא הזה עם ההרצאה – השיעור כמופע קסמים

פליאה - הכי כיף בעולם

יש הפעלה מיוחדת לכיתה שלכם… אתם מוזמנים להציץ גם ב"יד הפלא – מפגש סופרת וקוסם" – מופע בלתי נשכח!

יומקסים ומפליא לכולכם.

אורי אשכנזי.


אפשר לשתף את הקסם...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

8 + 16 =