למה עשיתי צרות לאורי גלר

היורש - שלל הטוענים לכתר, חלקם תלמידים שלי
אורי גלר וכוכבי היורש

אורי גלר קוסם? מה פתאום, יש לו כוחות על טבעיים …

כילד התעניינתי בקסמים, למדתי מכל שיכולתי לדלות אינפורמציה. התחלתי להופיע ממש כבר בגיל 13. לימדו אותי שצריך לשמור על סודות הקסמים, אבל לא באמת הבנתי למה.
בילדותי שמעתי גם על אורי גלר. הוא היה תופעה. איכשהו, ידעתי שהוא משתמש בטריקים למרות שלא ראיתי. בהופעות שאני עשיתי, מדי פעם ילדים "עלו" על הסודות שלי (הייתי אז די גרוע כנראה) והרגשתי שאני צריך לשקר להם כדי להגן על הסוד של הטריק. זה הרגיז אותי. לא אהבתי לשקר. בגיל 16 בערך החלטתי להפסיק לעשות קסמים.
יחד עם זאת, כן למדתי ועסקתי ברעיונות רוחניים, מטפיזיים, כוחות על טבעיים, כדי לנסות להגיע לאמת שמאחורי האשליות שאנו רואים וחווים באופן יומיומי.

להגיד אמת דרך השקר

חזרתי לקסמים בגיל 22 כדי להשתמש בהם ככלי להבעה, כדרך אומנותית שמביאה פן תיאטרלי ואמצעי מופלא לבטא בדרך מטאפורית את החוויות הרוחניות שעוברות על אנשים באופן מוחשי. גיליתי גם שאין צורך לשקר. ההיפך, עצם המילה קוסם מכילה בתוכה את האמת הזאת. אמנות הקסמים היא האמנות ההגונה ביותר: אתה מבטיח לקהל הצופים שתעבוד עליהם ואז אתה מקיים בדיוק את מה שהבטחת.

למדתי בלוס אנג'לס באקדמיה לאומנויות הקסמים, לבד, בסדנאות, בשיעורים פרטיים אצל כמה מגדולי הקוסמים, וגם תיבלנתי את זה עם לימודי תיאטרון ומשחק.

כחלק מהכשרתי באומנות הקסמים למדתי שיש לא מעט אנשים שמשתמשים בטריקים מקצועיים כדי לרמות אנשים בתחומים רבים כגון רמייה בקלפים, משחקי "מזל", כיוס, היפנוט, וכן בנושא ה"על-טבעי" על כל גווניו – טלפתיה, ניבוי עתידות, ESP, קריאת מחשבות ושליטה לכאורה על עולם החומר.

כשקלטתי שבקסמים אפשר ליצור כמעט כל אשליה שרוצים, לפתע הנושאים של "ידע" ו"אמונה" התבלגנו והבנתי שאני יודע אפילו פחות ממה שחשבתי.

ההבנה הזאת הביאה אותי לחשוב שהעולם כנראה לא נהיר לנו כרגע, אבל יש סיכוי שנוכל להבין אותו בהמשך, כלומר- כנראה שיש הגיון וסדר כלשהו בעולם, שלמרות שכיום הוא נסתר מעינינו ומעיני המדענים, ייתכן שיגיע יום שבו לא נצטרך עוד לחקור אותו.  יחד עם זאת, התבהר לי יותר ויותר שמה שאנשים מחפשים איננו אשליות, אלא ידיעת האמת הנובעת מתוך הצורך בשליטה.  האמת שמניעה את כל מה שקיים. אותה אמת שייתכן ולעולם לא נדע פשוט כי אולי אין באפשרותנו לתפוס אותה, שהרי יש לנו רק כעשרים חושים והעולם, לעומת זאת, קיים בכל כך הרבה תדרים ומימדים…

שקר שקר תרדוף

עם זאת, גיליתי שיש קוסמים שמנצלים את בורות הקהל שלהם ומעודדים אותם להאמין באמונות טפלות, לאמץ רעיונות שאינם מבוססים על אמת ולדבוק בעקרונות שיגרמו להם לאבד את דרכם ואולי אפילו יהרסו את חייהם. זה התנגש עם הערכים שחשבתי שהם נכונים.

כבר מזמן למדתי שאדם יכול לפתור את בעיות הקיום שלו רק כשהוא מתמודד עם נתונים שהם נכונים, כלומר עובדות של ממש. הסתבכות ושגיאות נובעות כמעט תמיד מ…שקרים, – מ"ידע" שגוי שמסתיר את האמת.

האמנתי שהגיון וחיפוש האמת זה נכון יותר מ"אמונה למרות העובדות"  🙂

בקיצור, החלטתי שאני אינני בין הקוסמים האלה שמתשתמשים בתרמיות אלא קוסם הגון שטוען בתוקף שהוא עובד על הקהל שלו… קראתי לעצמי השקרן האמיתי, ולאחר מכן אימצתי את הסלוגן "ת תח תחמ תחמן מיומן", וכן הלאה.

שמחתי אז גם להשתייך לאגודת הקוסמים שבתקנון שלה כתוב שאסור לקוסם להציג את עצמו כבעל כוחות על טבעיים.


פגישה עם אורי גלר

פוסטר שאורי גלר נתן לי במפגש
פוסטר שאורי גלר נתן לי באותו מפגש

בשנת 1992 לאחר שסיימתי צילומי סידרת טלויזיה בהנחייתי ("ש.ק.ר") פגשתי את אורי גלר בעת שהיה פה בסיור בארץ, הייתי במופע שלו ולאחר מכן הוא הזמין אותי ואת חברתי דאז, שלימים הפכה לאשתי ואם בני (ואחר כך גם גרושתי), לפגישה בחדרו במלון קרלטון בו שהה.

אורי גלר היה מקסים כהרגלו ולמרות שניסיתי לדבר על קסמים וטריקים ועל איך עושים אותם הוא התעלם בחביבות וטען בתוקף שמה שהוא עושה זה אמיתי.(למרות שהוא ידע שאני יודע שהוא משתמש בטריקים)

הכריזמה והקסם שלו הילכו עלינו ואנו נהנינו מאוד. מר גלר סיפר שהוא רוצה את עזרתי בגלל שהוא נתקל בבעיה משפטית בארה"ב מול קוסם אמריקני שטען שאורי גלר הופיע פעם כקוסם בישראל. אורי אמר שאם אני, קוסם בעל תוכנית טלויזיה בישראל, אכתוב מכתב שאומר שהוא מעולם לא הופיע כקוסם, בית המשפט האמריקאי יקבל את זה כראיה לזכותו. הסברתי לאורי שאני לא יודע אם הוא הופיע כקוסם או לא מכיוון שהייתי תינוק בתקופה האמורה אבל זה לא הניא אותו והוא אמר לי משהו כמו: אדרבה, אז אתה לא יודע שהופעתי כקוסם בישראל. תכתוב את זה.

הסברתי לו שאין בדעתי לעשות זאת והוא הודה לי ונתן לי פוסטר חתום שלו במתנה.


כרזה - אורי גלר מחפש את היורש - למי יש כוחות על טבעיים?


אורי גלר מחפש את היורש

שנים רבות אחר כך, בשנת 2006, כאשר עשו אודישנים לתוכנית "היורש" הזמינו אותי לאודישן. הצגתי כמה דברים למפיקים ודיסקסנו את שאלת ה-איך. אמרתי להם שאינני רוצה לרשת שום תואר מאורי גלר, ואהיה מוכן להשתתף בתוכנית רק בתנאי שאוכל להגיד לקהל בבית שמדובר באשליות ובטריקים. הם לא רצו את זה. אמרתי יפה שלום ותודה.

ההפקה העדיפה להוליך את הצופים בבית שולל. המילה קוסם הפכה לשם גנאי (אסור היה בתוכנית אפילו להגיד את המילה קוסם). הם לקחו מספר חברים, חלקם תלמידים שלי לשעבר להשתתף בתוכנית. המשתתפים יצרו לעצמם עבר "על-טבעי". התוכנית יצאה לדרך עם שיאי רייטינג.

בהמשך שמתי לב, במופעים שלי, שאנשים רבים מאמינים שמה שהם רואים בסידרה "היורש" זה תופעות וכוחות על-טבעיים, כנראה מפני שהאמנים שהשתתפו בה השמיטו את המילה החשובה "קוסם".

גיליתי שאנשים רבים, כשהם נפגשים בדברים שהם אינם מסוגלים להבין מעדיפים קודם כל להאמין שאלו תופעות על טבעיות, כלומר שהן תלויות בגורמים שמחוץ לעולם הפיזי. זה איכזב אותי. איך ייתכן שאנשים הגיוניים שכבר ראו טריק או שניים בחייהם, מאמינים שהם חווים אצל גלר תופעות על-טבעיות.  גם אני מאמין שיש דברים רבים שהמדע טרם גילה ואולי לעולם לא יוכל לגלות…אבל  הרגיזה אותי העובדה שבשביל לקבל הכרה ופירסום אנשים צריכים לרמות. הערכים שלי קיבלו טוויסט עצבני.

אגודת הקוסמים פועלת בניגוד לתקנון שלה

פניתי לאגודת הקוסמים שבאותה תקופה הייתי בהנהלתה (באותה תקופה ניהלתי את הפורום האינטרנטי של האגודה).
הסברתי את הנזק שהתוכנית גורמת, לאמנות הקסמים, לקוסמים ולציבור.
בנוסף, הפניתי את תשומת לבה של הנהלת האגודה לתקנון האגודה ובו כתוב שחבר אגודה לא יציג את עצמו כבעל כוחות על טבעיים.

שלחתי מכתבים למערכת. שלחתי מייל לאורי גלר (הוא מעולם לא ענה לי למייל הזה). דיברתי עם אנשים בהפקה. כל זה לא הפריע לאורי גלר להמשיך בתעלולי השקר שלו כמו להציע למשטרה למצוא את בני סלע האנס או להציע לעורר את אריק שרון מהתרדמת.

סטיקר שהפיק חבר שלי בתקופת היורש "אורי גלר, תקלוט. ישראל לא מתכופפת"
סטיקר מאותה תקופה

החלטתי לעשות משהו בנושא

כתבתי מאמר על כך וידידה שלי פירסמה אותו בעלונדון (ידיעון ישראלי אינטרנטי בלונדון).

נסעתי להופיע בקאריביים בקריסמס 2006 וכשחזרתי וראיתי שאיש לא עשה דבר בעניין הבנתי שאין לי מקום באגודת הקוסמים שאינה שומרת על התקנון של עצמה. כפי שכבר ציינתי, בתקנון האגודה יש סעיף שאוסר על קוסם להציג את עצמו כ"בעל כוחות על טבעיים".

הנה דוגמה לאחד המכתבים שקיבלתי באותה תקופה (9/1/07) מאדם שראה את הדברים וזה הציק לו.

לאחר דין ודברים עם הנהלת האגודה, פרשתי ממנה בצעד הפגנתי.

בעקבות המאמר שפרסמתי בעלונדון, החליטו במערכת של גיא פינס לפתוח את העונה שלהם בכתבת תחקיר על "היורש".
בתוכנית הציגו סקר שהראה שלמעלה מ70% מאמינים שמה שהם רואים ב"היורש" הם כוחות על טבעיים…
בתוכניתו ראיין הצוות חלק מהסלבריטאים שהשתתפו ב"היורש", את דיקו הקוסם, את הקוסם יניב דויטש ואותי.

אחרי אותה תוכנית בה חשפו חלק מסודות הקסמים של התוכנית, הרייטינג של "היורש" צנח מטה.

למחרת כיניתי את מעשיו של גלר "נוכלות" אצל רפי רשף. ובעוד מקומות בהמשך.

כתוצאה מפעולות אלה, הרייטינג של התוכניות ירד ותוכניות כגון "ארץ נהדרת" עשו הרבה צחוק על חשבון "היורש".


החלטות

אורי גלר מאכיל אותנו לוקשים בכפית? מה פתאום! יש לו כוחות על טבעיים
אורי גלר מאכיל אותנו לוקשים בכפית? 

ואז…כשכל המאבק הזה הסתיים, ישבתי וחשבתי… הרי אני לא אוהב להילחם נגד דברים. אני אוהב למצוא מה אני רוצה לקדם… למען מה אני רוצה להילחם.
למען מה עשיתי את המחאה הקטנה הזאת?

זה נכון שאני מאמין באופן כלשהו בחשיבה רציונלית, בהגיון ובחינוך, ולדעתי יש חשיבות רבה לדרך שבה מציגים דברים ומחנכים את הציבור. אבל יותר מזה, אני מאמין במשהו חשוב הרבה יותר מכל אלה. משהו שבאופן פלאי כלשהו הוא ההיפך הגמור של כל האשליות שאני עושה…

במילה אחת: אמת.

אמת, ראבק!

העניין החשוב והעקרוני הוא העובדה שכאשר אנשים מחפשים או מתעניינים בנושא של "כוח-על-טבעי" הם בעצם מחפשים משהו אחר… איזושהי אמת שחבויה מתחת לחוסר היכולת שלהם, לכשלונות, לאובדנים… וגם אמת שיש מאחורי הדתות, האמונות, הכמיהות שטבועות עמוק בתוכם.
הם מבקשים להתחבר לאמת שהיא בסיסית יותר מהשקרים הקיימים על פני השטח.
אני מאמין שזהו הדבר החשוב שכולנו מחפשים ושואפים לגלות – האמת שמאחורי האשליות והעמדת הפנים.
האמת שתוציא אותם לחופשי ותשחרר אותם מהכלא של היומיום, מהבינוניות, מהמוכר והידוע.

לי אין שום בעיה עם זה, אני אפילו יכול להגיד שלי עצמי יש שאיפה למצוא ולגלות כוחות כאלה.
כוחות אמיתיים שיאפשרו לאנשים להתחבר לשורשים האלוהיים שמהם הם אולי נבראו.
שאיפה לגלות את האמת שמסתתרת מאחורי האשליה הגדולה של קיומנו. אמת שתשחרר אותנו…

ודווקא בגלל זה אני חושב שכל כך חשוב להביע את זה בקול רם.
אם אורי גלר מנסה לקדם רעיונות רוחניים או "על טבעיים", ובוחר להשתמש בטריקים כדי להוכיח את הרעיונות הללו, הוא בעצם מייצר את אותו דבר שהוא מתיימר לשחרר את העולם ממנו, שקרים.

אני לא מתיימר לדעת "אמת" גבוהה יותר מאחרים ואינני מציג, אפילו בהיותי אמן חושים או מנטליסט, כוחות על טבעיים.
אני כן מאפשר לקהלים שלי להתבונן בתופעות שאני מציג ולדעת שמדובר באשליות – בדרכים טבעיות אני מצליח ליצור חוויה על טבעית.
לדעתי זו גם הסיבה שבגללה אגודות הקוסמים שבעולם קבעו את הכלל הזה בתקנונים שלהם.
כדי לבדל את עצמם משרלטנות וכדי להגן על האמנות.

ולך מר גלר, אורי יקר, אם במקרה הגעת לקרוא את זה, דע לך שאין לי שום עניין אישי נגדך. נהפוך הוא. זה בעדך.

לא הגיע הזמן שתשאף לחיות עם האמת?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

17 − eleven =

5 מחשבות על “למה עשיתי צרות לאורי גלר”