למה עשיתי צרות לאורי גלר 6


היורש

למה אנשים בוחרים לעשות מה שהם עושים?

קצת היסטוריה.

כילד התעניינתי בקסמים, למדתי מכל שיכולתי לדלות אינפורמציה. התחלתי להופיע ממש כבר בגיל 13. לימדו אותי שצריך לשמור על סודות הקסמים, אבל לא באמת הבנתי למה. במהלך ההופעות מדי פעם ילדים “עלו” על הסודות שלי (הייתי אז די גרוע כנראה) והרגשתי שאני צריך לשקר להם כדי להגן על הסוד של הטריק. זה הרגיז אותי. לא אהבתי לשקר. החלטתי להפסיק לעשות קסמים. יחד עם זאת, כן עסקתי ברעיונות רוחניים, מטפיזיים, “על-טבעיים”, כדי לנסות להגיע לאמת שמאחורי האשליות שאנו רואים וחווים באופן יומיומי.

חזרתי לקסמים בגיל 22 כדי להשתמש בהם ככלי להבעה, כדרך אומנותית שמביאה פן תיאטרלי ואמצעי מופלא לבטא את החוויות הרוחניות שעוברות על אנשים באופן מוחשי. גיליתי גם שאין צורך לשקר. ההיפך, עצם המילה קוסם מכילה בתוכה את האמת הזאת.

אמנות הקסמים היא האמנות ההגונה ביותר: אתה מבטיח לקהל הצופים שתעבוד עליהם ואז אתה מקיים בדיוק את מה שהבטחת.

למדתי בלוס אנג’לס באקדמיה לאומנויות הקסמים, לבד, בסדנאות, בשיעורים פרטיים אצל כמה מגדולי הקוסמים, וגם תיבלנתי את זה עם לימודי תיאטרון ומשחק.

כחלק מהכשרתי באומנות הקסמים למדתי שיש לא מעט אנשים שמשתמשים בטריקים מקצועיים כדי לרמות אנשים בתחומים רבים כגון רמייה בקלפים, משחקי “מזל”, כיוס, היפנוט, וכן בנושא ה”על-טבעי” על כל גווניו – טלפתיה, ניבוי עתידות, ESP, קריאת מחשבות ו”שליטה” לכאורה על עולם החומר.

כשקלטתי שבקסמים אפשר ליצור כמעט כל אשליה שרוצים, לפתע הנושאים של “ידע” ו”אמונה” התבלגנו והבנתי שאני יודע אפילו פחות ממה שחשבתי.

ההבנה הזאת הביאה אותי לחשוב שהעולם כנראה לא נהיר לנו כרגע, אבל יש סיכוי שנוכל להבין אותו בהמשך, כלומר- כנראה שיש הגיון וסדר כלשהו בעולם, שלמרות שהוא נסתר מעינינו ומעיני המדענים, ייתכן שיגיע יום שבו לא נצטרך עוד לחקור אותו.  יחד עם זאת, התברר לי יותר ויותר שמה שאנשים מחפשים איננו אשליות, אלא ידיעת האמת (ואולי הצורך בשליטה?).  האמת שמניעה את כל מה שקיים. אותה אמת שייתכן ולעולם לא נדע פשוט כי אולי אין באפשרותנו לתפוס אותה, שהרי יש לנו רק כעשרים חושים והעולם קיים בכל כך הרבה תדרים ומימדים…

עם זאת, גיליתי שיש קוסמים שמנצלים את בורות הקהל שלהם ומעודדים אותם להאמין באמונות טפלות, לאמץ רעיונות מוטעים ולדבוק בעקרונות שהם באופן ברור הרסניים.

כבר מזמן למדתי שאדם יכול לפתור את בעיות הקיום שלו רק כשהוא מתמודד עם נתונים שהם נכונים, כלומר עובדות של ממש. הסתבכות ושגיאות נובעות כמעט תמיד מ…שקרים, – מ”ידע” שמסתיר את האמת.

האמנתי שהגיון וחיפוש האמת זה נכון יותר מ”אמונה למרות העובדות”  🙂

בקיצור, החלטתי שאני אינני בין הקוסמים האלה שמתשתמשים בתרמיות אלא קוסם הגון שטוען בתוקף שהוא עובד על הקהל שלו… תחמן מיומן, שקרן אמיתי, וכן הלאה.


פגישה עם אורי גלר

פוסטר שאורי גלר נתן לי במפגש

בשנת 1992 לאחר שסיימתי צילומי סידרת טלויזיה בהנחייתי (“ש.ק.ר”) פגשתי את אורי גלר בעת שהיה פה בסיור בארץ, הייתי במופע שלו ולאחר מכן הוא הזמין אותי ואת חברתי דאז, שלימים הפכה לאשתי ואם בני (ואחר כך גם גרושתי), לפגישה בחדרו במלון קרלטון בו שהה.

אורי גלר היה מקסים כהרגלו ולמרות שניסיתי לדבר על קסמים וטריקים ועל איך עושים אותם הוא התעלם בחביבות וטען בתוקף שמה שהוא עושה זה אמיתי.(למרות שהוא ידע שאני יודע שהוא משתמש בטריקים)

הקאריזמה והקסם שלו הילכו עלינו ואנו נהנינו מאוד. ואז הוא הסביר שהוא הזמין אותי בגלל שהוא נתקל בבעיה משפטית בארה”ב מול קוסם אמריקני שטען שאורי גלר הופיע פעם כקוסם בישראל. אורי אמר שאם אני, קוסם בעל תוכנית טלויזיה בישראל, אכתוב מכתב שאומר שהוא מעולם לא הופיע כקוסם, בית המשפט האמריקאי יקבל את זה כראיה לזכותו. הסברתי לאורי שאני לא יודע אם הוא הופיע כקוסם או לא מכיוון שהייתי תינוק בתקופה האמורה אבל זה לא הניא אותו והוא אמר לי משהו כמו: אדרבה, אז אתה לא יודע שהופעתי כקוסם בישראל. תכתוב את זה.

הסברתי לו שאין בדעתי לעשות זאת והוא הודה לי ונתן לי פוסטר חתום שלו במתנה.


כרזת היורש

היורש

כאשר עשו אודישנים לתוכנית “היורש” של אורי גלר הזמינו אותי לפגישה. הצגתי כמה דברים ודיסקסנו את ה-איך. אמרתי להם שאינני רוצה לרשת שום תואר מאורי גלר, ואהיה מוכן להשתתף רק בתנאי שאוכל להגיד לקהל בבית שמדובר באשליות ובטריקים. הם לא רצו את זה. אמרתי יפה שלום ותודה.

ההפקה העדיפה להוליך את הצופים בבית שולל. המילה קוסם הפכה לשם גנאי (אסור היה בתוכנית אפילו להגיד את המילה קוסם). הם לקחו מספר חברים, חלקם תלמידים שלי לשעבר להשתתף בתוכנית. המשתתפים יצרו לעצמם עבר “על-טבעי”. התוכנית יצאה לדרך עם שיאי רייטינג.

בהמשך שמתי לב, במופעים שלי, שאנשים רבים מאמינים שמה שהם רואים בסידרה “היורש” זה תופעות וכוחות על-טבעיים, כנראה מפני שהאמנים שהשתתפו בה השמיטו את המילה החשובה “קוסם“.

גיליתי שאנשים רבים, כשהם נפגשים בדברים שהם אינם מסוגלים להבין מעדיפים קודם כל להאמין שאלו תופעות על טבעיות, כלומר שהן תלויות בגורמים שמחוץ לעולם הפיזי. זה איכזב אותי. איך ייתכן שאנשים הגיוניים שמאמינים בסיבה ומסובב, שיודעים שלכל גורם יש תוצאה ולכל תוצאה יש גורם שגרם לו, מאמינים שהם חווים תופעות על-טבעיות.  גם אני מאמין שיש דברים רבים שהמדע טרם גילה ואולי לעולם לא יוכל לגלות…אבל  הרגיזה אותי העובדה שבשביל לקבל הכרה ופירסום אנשים צריכים לרמות. הערכים שלי קיבלו טוויסט עצבני.

פניתי לאגודת הקוסמים שבאותה תקופה הייתי בהנהלתה (באותה תקופה שוב ניהלתי את החטיבה הצעירה וגם את הפורום האינטרנטי של האגודה) והסברתי את הנזק שהתוכנית גורמת, לקוסמים ולציבור. בנוסף, הפניתי את תשומת לבה של הנהלת האגודה לתקנון האגודה ובו כתוב שחבר אגודה לא יציג את עצמו כבעל כוחות על טבעיים.

שלחתי מכתבים למערכת. שלחתי מייל לאורי גלר (הוא מעולם לא ענה לי למייל הזה). דיברתי עם אנשים בהפקה. כל זה לא הפריע לאורי גלר להמשיך בתעלולי השקר שלו כמו להציע למשטרה למצוא את בני סלע האנס או להציע לעורר את אריק שרון מהתרדמת.

החלטתי לעשות משהו בנושא

כתבתי מאמר על כך וידידה שלי פירסמה אותו בעלונדון (ידיעון ישראלי אינטרנטי בלונדון).

נסעתי להופיע בקאריביים בקריסמס 2006 וכשחזרתי וראיתי שאיש לא עשה דבר בעניין הבנתי שאין לי מקום באגודת הקוסמים שאינה שומרת על התקנון של עצמה – בתקנון יש סעיף שאוסר על קוסם להציג את עצמו כ”בעל כוחות על טבעיים”.

הנה דוגמה לאחד המכתבים שקיבלתי באותה תקופה (9/1/07) מאדם שראה את הדברים וזה הציק לו.

לאחר דין ודברים עם הנהלת האגודה, פרשתי ממנה בצעד הפגנתי.

בעקבות המאמר שפרסמתי בעלונדון, החליטו במערכת של גיא פינס לפתוח את העונה שלהם בכתבת תחקיר על “היורש”. בתוכנית הציגו סקר שהראה שלמעלה מ70% מאמינים שיש ב”היורש” כוחות על טבעיים… וגם ראיינו חלק מהסלבריטאים שהשתתפו בתוכנית, את דיקו הקוסם, יניב דויטש ואותי.

אחרי אותה תוכנית בה חשפו חלק מסודות הקסמים שבתוכנית הרייטינג של “היורש” צנח מטה.

למחרת כיניתי את מעשיו של גלר “נוכלות” אצל רפי רשף. ובעוד מקומות בהמשך. כתוצאה מפעולות אלה, הרייטינג של התוכניות ירד ותוכניות כגון “ארץ נהדרת” עשו הרבה צחוק על חשבון “היורש”.


 

החלטות

אורי גלר מאכיל אותנו לוקשים בכפית? מה פתאום! הכל אמת

ואז…כשכל המאבק הזה הסתיים, ישבתי וחשבתי… הרי אני לא אוהב להילחם נגד דברים. אני אוהב למצוא מה אני רוצה לקדם… למען מה אני רוצה להילחם. למען מה עשיתי את המחאה הקטנה הזאת?

זה נכון שאני מאמין באופן כלשהו בחשיבה רציונלית, בהגיון ובחינוך, ולדעתי יש חשיבות רבה לדרך שבה מציגים דברים ומחנכים את הציבור. אבל יותר מזה, אני מאמין במשהו חשוב הרבה יותר מכל אלה. משהו שבאופן פלאי כלשהו הוא ההיפך הגמור של כל האשליות שאני עושה…

במילה אחת: אמת.

העניין החשוב והעקרוני הוא העובדה שכאשר אנשים מחפשים או מתעניינים בנושא של “כוח-על-טבעי” הם בעצם מחפשים איזושהי אמת שחבויה מתחת לחוסר היכולת שלהם, לכשלונות, לאובדנים… וגם אמת שיש מאחורי הדתות, האמונות, הכמיהות שטבועות עמוק בתוכם. הם מבקשים להתחבר לאמת שהיא בסיסית יותר מהשקרים הקיימים על פני השטח. אני מאמין שזהו הדבר החשוב שכולנו מחפשים ושואפים לגלות – האמת שמאחורי האשליות והעמדת הפנים. האמת שתוציא אותם לחופשי ותשחרר אותם מהכלא של היומיום, מהבינוניות, מהמוכר והידוע.

לי אין שום בעיה עם זה, אני אפילו יכול להגיד שלי עצמי יש שאיפה למצוא ולגלות כוחות כאלה. כוחות אמיתיים שיאפשרו לאנשים להתחבר לשורשים האלוהיים שמהם הם אולי נבראו. שאיפה לגלות את האמת שמסתתרת מאחורי האשליה הגדולה של קיומנו. אמת שתשחרר אותנו…

ודווקא בגלל זה אני חושב שכל כך חשוב להביע את זה בקול רם. אם אורי גלר מנסה לקדם רעיונות רוחניים או “על טבעיים”, ובוחר להשתמש בטריקים כדי להוכיח את הרעיונות הללו, הוא בעצם מייצר את אותו דבר שהוא מתיימר לשחרר את העולם ממנו: שקרים.

אני לא מתיימר לדעת “אמת” גבוהה יותר מאחרים ואינני מציג, אפילו בהיותי אמן חושים או מנטליסט, כוחות על טבעיים. אני כן מאפשר להם להתבונן בתופעות שאני מציג ולדעת שמדובר באשליות – בדרכים טבעיות אני מצליח ליצור חוויה על טבעית.

ולך מר גלר, אורי יקר, אם במקרה הגעת לקרוא את זה, דע לך שאין לי שום עניין אישי נגדך. נהפוך הוא. זה בעדך.

לא הגיע הזמן שתשאף לחיות עם האמת?


אודות קוסם ומנטליסט - אורי אשכנזי

אורי אשכנזי - קוסם ומנטליסט. כקוסם יש לי את המקצוע ההגון ביותר: אני מבטיח לכם שאני "אעבוד עליכם", ואז אני מקיים בדיוק את מה שהבטחתי… למרות שאני מייצר אשליות, התשוקה האמיתית והחיפוש המתמיד הוא אחר האמת… זו שנמצאת נסתרת תמיד, אבל משפיעה על הכל. הקסם האמיתי. מעט מהדברים הללו אני גם מפרסם במאמרי האתר. אני נהנה מאוד להקסים אנשים ולגרום להם לראות דברים אחרת. מקווה לפגוש ולהקסים גם אותך! Ori Ashkenazy OMG - Magic that makes sense! - Shows, Lectures, Magical Promotional Attraction

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

18 − 2 =

6 מחשבות על “למה עשיתי צרות לאורי גלר

  • קוסם ומנטליסט - אורי אשכנזי

   קודם כל אני בעד חשיפת מסמכים של הCIA, FBI וה NSA. כנראה בהשפעת הסרט על סנואודן 🙂
   ולעניין הכתבה, לאורי גלר יש בהחלט יכולות “על-טבעיות” בתחום שהקוסמים מכנים Misdirection, כמו גם ביצירתיות ותושיה.
   הסוכנים שסוכנויות הביון משתמשות בהם לבחון אנשים ומהויות על טבעיות כדי לראות עד כמה הם יוכלו לשמש למטרות צבאיות הם אנשים שלא קשה לעשות להם מניפולציות, למרות שאורי גם יודע להבקיע חומות גבוהות של ספקנות.
   זאת עובדה ידועה שהאנשים שמאמינים שאי אפשר לעבוד עליהם הם הפתיים הגדולים ביותר.
   בכל אופן, אני שמח שמר גלר בחר שלא לעצור את פעימות הלב של החזירים. התרגשתי!

 • גלעד

  אני איתך לגמרי!
  ולכן מקדיש זמן רב ליצירת הבלוג “חשיבה חדה”, שעוסק בדיוק בנושאים הללו.
  לשמחתי אני לא לבד בעניין. יש עוד אנשים שפעילים הן כבודדים והן בהתארגנויות כאלה ואחרות.
  “קהילת הספקנים בישראל” אנחנו קוראים לעצמנו.
  אתה מוזמן לגגל, ולראות שאתה לא לבד במאבקך!

  • אורי אשכנזי Ori Ashkenazy OMG מחבר הפוסט

   היי גלעד והמון תודה על תגובתך!
   מאוד מעריך את ההשקעה היצירתיות והחשיבה החדה שהשקעת בבלוג המדהים שלך “חשיבה חדה”.
   הוקסמתי.
   לגבי נושא הספקנות אני מעט ספקן 🙂
   יש ספקנות שמטרתה התקדמות אך יש ספקנות שבה הספקן אינו מטיל ספק בספקנותו וזה סוג של דעה קדומה – בדיוק ההיפך מפתיחות.
   לשמחתי אני רואה אצלך את הסוג הנראה פתוח לאפשרויות שמציעה ההתבוננות.
   מאחל לך המשך הצלחה והתלהבות ותודה על המילים החמות.

   אורי