דימיון ומציאות… כך תוכל גם אתה להפסיק לעשן!


אני רוצה לספר לך איך הפסקתי לעשן ומה עשיתי במקום זה.
אבל קודם, חידות אחדות… מה חזק יותר – המציאות או הדימיון? האם יש הבדל בין השניים? היכן אחד מסתיים והשני מתחיל?
כיצד אפשר לשנות הרגלים בחיים? ומה הקשר לדימיון? ומה הקשר בין אמן חושים לכל הנושא הזה?

הצייר מצייר את עצמו עד שאי אפשר להבחין ביניהם

הצייר מצייר את עצמו עד שאי אפשר להבחין ביניהם

דימיון ומציאות

פעם כשדניאל בני היה בן שמונה בערך, בשעה שהסעתי אותו ברכב והוא ישב לו מאחור, הייתי מספר לו סיפורים פנטסטיים ודימיוניים על גמדים וענקים ומפלצות וגיבורי-על. אבל באותו יום הוא אמר לי: “אבא, אתה יודע, המציאות יותר חזקה מהדימיון!” בדיעבד חשבתי שהוא רצה להגיד שזה כבר קצת הביך אותו כל הסיפורים הללו, אבל באותו רגע לא חשבתי על זה, כי מייד הבריקה בדעתי תגובה: “האוטו הזה שאנו נוסעים בו, לפני שהוא היה אוטו, מה הוא היה?” שאלתי. “מברזל, וזכוכית, ופלסטיק ובד, וגומי” הוא אמר. “נכון, אבל לפני זה?” הקשיתי.  “הוא היה תוכנית. מישהו תיכנן אותו.” הוא השיב.

“מצויין, דניאל!” עניתי והמשכתי… “ולפני זה, מה הוא היה?”

“הוא היה בדימיון של מישהו!” הוא אמר.

“אז מה ניצח?!” שאלתי. ואז הסתכלנו גם על הבתים והכביש והמדרכה ופתאום הכל היה יותר ברור…

מאז ילדותי אני משתמש במניפולציה של הדימיון. למעשה, אני חושב שכולנו עושים את זה, גם אם אנחנו לא מודעים לעובדה שזה מה שאנחנו עושים.
כבר בגיל 16 אני זוכר שישבתי עם חברה לילה שלם ולא ישנו דקה. ואז הגיע הבוקר והיינו צריכים להיות עירניים ליום שלם של לימודים ועשייה. מה עשיתי? הצעתי ששנינו נשכב לכמה דקות ונניח את הראש על הכר ונרגיש כאילו עכשיו אנו מתעוררים משינה מתוקה של שמונה שעות, קורי השינה אט אט מתפוגגים ואנחנו מקיצים לעולם שטוף אור.
זה עבד כמו קסם! – אולי זה באמת קסם…
הדימיון הוא כלי נפלא שאפשר לנצל לצורך השגת מטרות והתגברות על מכשולים.
זה גם כלי מעולה לשכנע את עצמנו שאנחנו לא יכולים. וכאשר אנחנו משכנעים את עצמנו בזה, אפילו תחלואים וכאבים מתנפלים עלינו כדי להוכיח את ניצחון הדימיון, ואז אפילו המדע לא יודע איך לפתור את התעלומה.
המדע גם מספר לנו שאנו מתמכרים לניקוטין, אבל אני מאמין שההשפעה של ה”התמכרות” היא די קלה, אם לא אפסית. יש לנו כוח רצון ואם מתמכרים לאמונה הזאת, זה מנצח את ה”צורך” של הגוף בהרס עצמי.
כשראיתי את עמיתי למקצוע, אורי גלר, מביא ריאות של מעשן לתוכנית אירוח, חשבתי שהמראה המזעזע בטח משאיר אנשים בהלם, אבל קשה לי להאמין שהשוק הזה יוצר את התמריץ הנחוץ לגרום לאדם להפסיק לעשן. לדעתי כדאי לעודד את המעשן למצוא תחליף חיובי. החיים שלנו ממילא מלאים בגירויים שליליים, שרק מצטברים לאוסף הדברים שאנו מדחיקים ומעלימים מעינינו.
זה כן חשוב להיות מודע לנזקים, אבל יותר מזה כדאי להחליף את ה”חיובי” שהאדם מאמין שקיים בסיגריה עם משהו חיובי באמת וללא סיגריה.

רוצים להפסיק לעשן? כך אני עשיתי את זה:

זה התחיל כשחזרתי הביתה אחרי יום עבודה. אני יודע ש”קוסם” ו”אמן חושים” זה נשמע מרנין ומשעשע, אבל באותה תקופה הופעתי בבתי מלון באילת וזו היתה עבודה יומיומית ומתישה לפעמים. עישנתי באותה תקופה כשתי חפיסות של סיגריות (שהתלוצצתי תמיד שאי אפשר להדליק אותן – קראו לזה “קנט לייט” – Can’t Light).
היו דיבורים על זה שאני צריך להפסיק לעשן, כי עישנתי אז כבר יותר מעשרים שנה, אבל זה תמיד היה בגדר בדיחה ולא ממש התכוונתי לזה, אפילו שידעתי שזה פוגע בי, כי גם כשניסיתי, זה לא היה פשוט…
אבל באותו ערב, נשכבתי במיטה ולפני שנרדמתי, נכנסתי לתוך מצב הכרה של טרום שינה… מעין חלום אבל עדיין במודעות. ומה אני רואה? דניאל בני בן השנתיים קורא לי לבוא לשחק איתו ואני מנסה לקום אליו, אבל לא יכול כי אני מחובר למכשירי הנשמה. החלום הזה טלטל והעיר אותי וגרם לי להחליט שזהו זה. אני מפסיק לעשן.

סיגריה- מה יש בה ולמה עדיף שלא

סיגריה- מה יש בה ולמה עדיף שלא

למחרת קמתי וכמובן שהיו לי הרהורי חרטה… נדחה את זה בעוד כמה ימים, אולי נמתין לתאריך טוב יותר? אבל לא נכנעתי.
אני זוכר שהלכתי עם המשפחה בחוף וכל הזמן היה לי חסר העישון. אז במקום להסיח את דעתי באמצעים אחרים, ניסיתי להבין מה הכי חסר לי בעישון. הבנתי שזו השאכטה האחרונה של הסיגריה, זאת שאתה לוקח עמוק לריאות, מכבה את הסיגריה ורק אז משחרר את האויר רווי העשן בנון שלאנטיות. כן. זה מה שהיה חסר לי. השאיפה האחרונה.
לפתע הבריק במוחי רעיון. בכל פעם שארצה לעשן, אקח רק את השאיפה האחרונה הזאת וזה יספיק לי. אבל לא מסיגריה אמיתית. אמלא את הריאות עמוק עמוק מסיגריה דימיונית, אכבה בדימיוני את הסיגריה, ואז אשחרר את האויר הבריא העצור בריאותיי.
ניסיתי ונדהמתי מההרגשה המשחררת שהיתה לזה.
גיליתי טכניקה ממש טובה להפסקת עישון. בכל פעם שעלה צורך בסיגריה הייתי מעשן סיגריה של אויר נקי, לוקח שאיפה עמוקה וחזקה, מכבה את הסיגריה הדימיונית ומשחרר את האויר.
ככה הפסקתי לעשן למשך תשע שנים.
נכון. אני חזרתי אחר כך לעשן שוב, ובכלל לא הייתי גאה בזה, אבל אלה היו יחסים קצרים וחטופים.
בפעם הבאה שהפסקתי, לפני ארבע וחצי שנים, זה כבר היה קל הרבה יותר. מרגע ההחלטה, השיטה הוכיחה את עצמה יפה מאוד עד עצם היום הזה.
אגב, הכי כיף להפסיק לעשן בחורף, אתה יכול לדמיין שעישנת וכשאתה מוציא אויר, זה נראה כמו עשן.

האם זו שיטה כללית לשינוי הרגלים?

אני חושב שכל הרגל רע אפשר לשנות אם בוחרים לעשות זאת. צריך רק להבין מהו הרווח שיש לנו מההרגל הזה ואז, לנסות למצוא דרך בריאה וטובה יותר לזכות ברווח שמקבלים מההרגל הלא רצוי.
לי זה עבד עם מספר הרגלים בעבר. אספר לכם על המשקפיים-שאין-לי בפעם אחרת.
בינתיים, אם עוד לא הפסקתם לעשן, נסו את השיטה שלי וספרו עליה לכאלה שכן מעשנים.
אני מקווה שזה יעבוד בשבילכם, וכפי שאתם מבינים – לא צריך להיות אמן חושים או מנטליסט, ולא צריך בשביל זה כוחות על טבעיים, ואפילו לא כוחות טבעיים כמו תרופות, כדורים, או מדבקות.

אמונה נטו!

מישהו בטח כבר אמר פעם שהדימיון לא עולה כסף אך הוא הכוח של כל הכסף הקיים בעולם!

ואם מישהו עדיין איננו בטוח שהדימיון חזק מהמציאות, אז כנראה שזה רק בדימיון שלי…
שלכם, אורי

 

הערות:

  1. מסתבר שלא רק אני המצאתי את זה. אולי שמעתם את הביטוי Fake it ’til you make it. אז כשבחנתי את הערך הזה בויקיפדיה גיליתי שיש ממש שיטת טיפול כזאת.
  2. ואם אנחנו כבר כאן… אז הנה כמה עצות מדהימות.
  3. ואם זה לא הספיק, אז הנה הרצאה מלאה בהשראה

 


אודות קוסם ומנטליסט - אורי אשכנזי

אורי אשכנזי - קוסם ומנטליסט. כקוסם יש לי את המקצוע ההגון ביותר: אני מבטיח לכם שאני "אעבוד עליכם", ואז אני מקיים בדיוק את מה שהבטחתי… למרות שאני מייצר אשליות, התשוקה האמיתית והחיפוש המתמיד הוא אחר האמת… זו שנמצאת נסתרת תמיד, אבל משפיעה על הכל. הקסם האמיתי. מעט מהדברים הללו אני גם מפרסם במאמרי האתר. אני נהנה מאוד להקסים אנשים ולגרום להם לראות דברים אחרת. מקווה לפגוש ולהקסים גם אותך! Ori Ashkenazy OMG - Magic that makes sense! - Shows, Lectures, Magical Promotional Attraction

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

four + 20 =