לקלף אשליות… מה בלתי אפשרי?


תמונה של צביקה גולדשטיין עם קלפים מעופפים

האם שקר יכול לעזור לפעמים יותר מהאמת?

מישהו שפגשתי לפני כמה ימים אמר לי שהוא שמע שאני קוסם וביקש לדעת איזה מין קוסם אני…
“אני לא בדיוק קוסם,” עניתי. “אנשים משלמים לי כדי שאני ארמה אותם!” – אמרתי והרגשתי כאילו אני יוצא מהארון.

הסברתי:
אנשים מצפים ממני (וכנראה שגם מכל אמן חושים, קוסם, או מנטליסט אחר) לעשות את הבלתי אפשרי.
ובכן, זה בלתי אפשרי לעשות את הבלתי אפשרי!
ובגלל שזה בלתי אפשרי לעשות את הבלתי אפשרי, אנחנו נדחקים לפינה ונאלצים לרמות.
מהי ה”רמאות” שלנו?
יש שתי רמאויות אפשריות:
1. להציג משהו כדבר בלתי אפשרי כשהוא בעצם כלל לא בלתי אפשרי, ואז לבצע אותו.
2. לעשות לכאורה משהו בלתי אפשרי, אבל בעצם לא לבצע אותו, אלא רק לגרום לאנשים להאמין שזה קרה.

מה שמגדיר דבר כ”בלתי אפשרי”, הוא בסך הכל מכלול של תנאים שהגדרתם נוצרת על ידינו. לדוגמה – הביטוי “בלתי אפשרי לשגר אדם ממקום אחד למקום אחר ברגע אחד” עשוי להיראות כביטוי נכון, אלא שבקלות נוכל לבצע אשליה שבעקבותיה יאמינו שזה מה שקרה (למרות שזה לא קרה) לדוגמה: דייויד קופרפילד שהצליח לעבור דרך החומה הסינית, או דוגמאות יותר רלוונטיות: הקוסם סיריל שמצליח לשגר את עצמו ממקום אחד לאחר.
במקרים אלה מדובר באפשרות מספר 2. – הדבר הבלתי אפשרי לא באמת קרה אלא זאת היתה רק אשליה.

לעומת זאת, הביטוי “הדופק של האדם הפסיק ואז הוא חזר לאחר מספר דקות לפי רצונו” או “הוא החדיר מסמר באורך 10 ס”מ לתוך האף שלו” הם ביטויים של דברים שאינם בלתי אפשריים, אולם רובנו מאמינים שאי אפשר לעשות אותם, ולכן כאשר המנטליסט מבצע אותם הם מעוררים יראה ופליאה.
החיים של כל אדם הם כפי שהוא עצמו רואה אותם על סמך המידע הקיים ברשותו וניסיון החיים שהוא צבר. אם לא בדקת דברים לעומקם, איך תדע אם הם אפשריים או לא?
אז כן, אנחנו – מנטליסטים, אמני חושים, אמנים על-חושיים, קוסמים, פאקירים – יוצרים אשליות של עשיית הבלתי אפשרי, של הבלתי ייאמן, של העל-טבעי (מי מבין בכלל מה זה?), ומתחברים לאמונות הכי קרובות לליבם של אנשים כדי לעורר אותן.

הרמאות של אמן חושים, קוסם או מנטליסט לא נועדה כדי לפגוע בצופה או להזיק לו אלא ההיפך – זאת רמאות שמטרתה אמת – לגרות ולעורר את רגש הפליאה, שהוא אולי הדבר האמיתי והמיוחד ביותר שקיים, ואשר חיי היומיום החדגוניים לפעמים משכיחים מליבנו.

כמעט כל מה שחדגוני בחיים הוא אשליה שאנו מעדיפים לראות במקום את האמת הפשוטה, כי אחרי הכל – היא משתנה באופן מהיר ותדיר מכדי שנוכל לעקוב. אנו מקיפים את עצמנו באשליות מכל עבר  כדי שאלה יעזרו לנו להרגיש בטחון, להרגיש שיש לנו שליטה בעולם הזה, עד שמגיע אסון במקרה הגרוע, או קוסם או נס במקרה הנפלא, ומערערים את הבטחון הזה.

כל יום הוא הזדמנות נהדרת לקלף רעיונות שחוקים ולהחליף אותם במעט קסם!

יומקסים,

אורי


אודות קוסם ומנטליסט - אורי אשכנזי

אורי אשכנזי - קוסם ומנטליסט. כקוסם יש לי את המקצוע ההגון ביותר: אני מבטיח לכם שאני "אעבוד עליכם", ואז אני מקיים בדיוק את מה שהבטחתי… למרות שאני מייצר אשליות, התשוקה האמיתית והחיפוש המתמיד הוא אחר האמת… זו שנמצאת נסתרת תמיד, אבל משפיעה על הכל. הקסם האמיתי. מעט מהדברים הללו אני גם מפרסם במאמרי האתר. אני נהנה מאוד להקסים אנשים ולגרום להם לראות דברים אחרת. מקווה לפגוש ולהקסים גם אותך! Ori Ashkenazy OMG - Magic that makes sense! - Shows, Lectures, Magical Promotional Attraction

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

three × two =