לקלף אשליות… מה בלתי אפשרי?

תמונה של צביקה גולדשטיין עם קלפים מעופפים

בלתי אפשרי… והקוסם שבתוכנו

מישהו שפגשתי לפני כמה ימים אמר לי שהוא שמע שאני קוסם וביקש לדעת איזה מין קוסם אני…

בימים כתיקונם הייתי שואל איזה אירוע יש להם ומנסה למצוא איך לשלב את הקסמים שלי בציפיות של השומע, אבל הייתי במצב רוח עליז במיוחד…
“אני לא בדיוק קוסם,” שמעתי את עצמי אומר, “אנשים משלמים לי כדי שאני אתחמן אותם!” – ואחרי שאמרתי הרגשתי כאילו אני יוצא מהארון.

ואז הסברתי…
“אנשים מצפים ממני (וכנראה שגם מכל אמן חושים, קוסם, או מנטליסט אחר) לעשות את מה שהוא בלתי אפשרי.
ובכן, זה לא כל כך אפשרי לעשות את הבלתי אפשרי!
ולכן… אנחנו נדחקים לפינה ונאלצים לרמות/לתחמן/לייפות/להשלות/לבלף/לתעתע.”

אבל פרץ הכנות הזה לא הסתיים באותה שיחה.

כשבחנתי את האשליות שכל קוסם יוצר, גיליתי שיש אך ורק שתי אשליות…

שתי האשליות הבסיסיות

יש שתי אשליות אפשריות:
1. לעשות משהו שנראה בלתי אפשרי, אבל בעצם לא לבצע אותו, אלא רק לגרום לאנשים להאמין שזה נעשה. לדוגמה, הקוסם לכאורה תולש את האגודל שלו ואז מחזיר אותה, אבל זה לא משהו שבאמת קרה. הקוסם מכניס קלף לאמצע החפיסה והוא עולה לראש החפיסה למרות שהקוסם לא עשה שום פעולה. זה קורה בגלל שהקוסם רק עשה כאילו הוא מכניס את הקלף לאמצע אבל בעצם הכניס קלף אחר.

2. הקוסם מציג משהו כבלתי-אפשרי למרות שהוא בעצם אפשרי, ואז מבצע אותו.
לדוגמה: “הדופק של האדם הפסיק ואז הוא חזר לאחר מספר דקות לפי רצונו”  או “הוא החדיר מסמר באורך 10 ס”מ לתוך האף שלו” הם ביטויים של דברים שהם אפשריים (אם לומדים לעשות אותם נכון), אולם רובנו מאמינים שאי אפשר לעשות אותם, ולכן כאשר המנטליסט מבצע אותם הם מעוררים יראה ופליאה.

מה שמגדיר דבר כ”בלתי אפשרי”, הוא בסך הכל מכלול של תנאים שאנו מייצרים בראשם של הצופים באמצעות הגדרה שהיא בדרך כלל כוזבת.  אם תרצה ליצור חוויה של הבלתי אפשרי תהיה חייב לנקוט באחת משתי האפשרויות הללו. זהו!

לגרות את רגש הפליאה

החיים של כל אדם הם כפי שהוא עצמו רואה אותם על סמך המידע הקיים ברשותו וניסיון החיים שהוא צבר. אם לא בדקת דברים לעומקם, איך תדע אם הם אפשריים או לא?
אז כן, אנחנו – מנטליסטים, אמני חושים, אמנים על-חושיים, קוסמים, פאקירים – יוצרים אשליות של עשיית הבלתי אפשרי, של הבלתי-ייאמן, של העל-טבעי (מי מבין בכלל מה זה?), ומתחברים לאמונות הכי קרובות לליבם של אנשים כדי לעורר אותן.

האשליות שמציג אמן חושים, קוסם או מנטליסט לא נועדו לפגוע בצופה או להזיק לו אלא ההיפך – זהו שקר שמטרתו אמת – לגרות ולעורר את רגש הפליאה, שהוא אולי הדבר האמיתי והמיוחד ביותר שקיים, ואשר חיי היומיום החדגוניים לפעמים משכיחים מליבנו.

על לימוד קסמים והקסם שנעלם ומופיע

החל משנת 2017, מדי יום כמעט, אני מסתובב בבתי חולים לילדים, מקסים ומלמד ילדים קסמים.
לפני שאני מלמד את הילד איך מבצעים את הקסם, אני מסביר לו שאני מלמד כדי להביא יותר קסם לעולם. יותר יכולת, יותר פליאה, יותר שמחה, יותר ריפוי!
עם זאת, עליו להבין שכשהוא יגלה איך הקסם עובד הוא יתאכזב, כי הוא יבין שהקסם כלל איננו קסם, אלא רק טריק. אבל בכך שהוא יקבל את הכוח לעשות את הקסם בעצמו לחבריו ומשפחתו, ייתגבר הקסם בעולם.

זה לא בגלל שאיזו אגודה קבעה שאסור להסביר את הקסמים, לא בגלל שזה קוד מקצועי. זה פשוט הגיון.

אם קראתם עד כאן, הרי זה משום שרציתם לדעת איך בכל זאת להצליח לעשות את הבלתי אפשרי ולא רק ליצור את האשליה שכאילו עשיתם את זה. ובכן, לדעתי, כל מה שנראה לנו בלתי-אפשרי היום – יהפוך מחר להיות אפשרי ואף ודאי.

כל יום הוא הזדמנות נהדרת לקלף רעיונות שחוקים ולהחליף את הבלתי אפשרי במעט קסם!

בלתי אפשרי?

התבוננו במילה Impossible

והפכו אותה ל –  I’m possible

יומקסים,

אורי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

five × 5 =