קסם או טריק?

הקוסם במסיכה - חושף את סודות הקסמים באופן מנמיך - זה לא לימוד קסמיםלימוד קסמים או חשיפתם?

שאלתי את עצמי פעמים רבות האם זה רעיון טוב ללמד אנשים קסמים באינטרנט ואם כן, איזה סוג של קסמים כדאי ללמד.

אולי תזכרו שלא מזמן גילה לנו קוסם במסכה הרבה מסודות הקסמים. זוכרים, לא? הרבה פנו אלי באותה תקופה ובעצם עד היום, ושאלו אותי מה זה עשה לקוסמים, איך זה משפיע, למה הוא עשה את זה, האם וכיצד אפשר להיות קוסם עכשיו כשהסודות הגדולים התגלו.

בעבר, כשנכנעתי ללחצם של סקרנים והסברתי איך קסם עובד שמעתי מפיהם את הקריאות – “אה, איזה פשוט, זה רק טריק.” ו…נכון זה באמת טריק, תעלול, אשליה. זה מאכזב נכון?

כך גם אני חושב. כשמסבירים למישהו איך טריק מתבצע הוא מאבד חלק גדול מהקסם. הוא מקבל מכניקה במקום רגש. פיזיקה במקום תחושה. אשלייה במקום חוויה.

אבל קסם איננו רק טריק, קסם הוא רגש שאדם יכול לחוות. תחושה. חוויה. השראה. כאשר אתה קורא מחזה על הנייר, פעמים רבות אתה יכול לפספס את התחושה החשובה כל כך שעוברת, מבלי שתיאמר אף מילה, בשעה שההצגה מועלית על הבמה.

הסודות האמיתיים הם לא מה שחשבתם…

רבים מאמינים שאם הם ידעו איך הקסם מתבצע הם יוכלו להיות קוסמים בעצמם. זה נכון במידה שבה אדם שיודע את המילים והמנגינה של שיר הופך להיות זמר… לי נראה שלהבין זה לא מספיק.

הסוד האמיתי של הקסמים הוא באופן ההגשה שלהם. מי מציג אותם ו-איך. אלו הם הדברים החשובים באמת.

יחד עם זאת, גם הסודות חשובים, כי מי רוצה לקרוא סיפור מתח אחרי שגילו לו את הסוף!

אם אתה מודע לשיטות שבהן קוסמים יכולים להשלות אותך, אתה פשוט תהיה ערני יותר, אבל קוסם טוב ינצל את זה ויגניב אותך עוד יותר.

הקוסם במסכה

ולעניין הקוסם במסכה, ששמו אגב הוא,- ולנטינו (אני מכיר אותו וראיתי אותו במופע לפני שנים במועדון לילה על סנסט בולברד בלוס-אנג’לס, שולף יונים ומחבר טבעות) אני יכול לומר שהוא כנראה ניסה רוב חייו להקסים אנשים ואז גילה שבשביל לאכזב אנשים ישלמו לו יותר מאשר בשביל להקסים אותם. שמח לכיס שלו, אך מאוד מאכזב בשבילו. לחשוף סוד זה לאכזב.

לימוד קסמים לעומת חשיפה

ללמד איך לעשות קסם בצורה טובה זה כבר דבר השונה לגמרי מחשיפת הסוד. הנתינה היא שונה. המטרה שמאחוריה היא בונה. אדם יכול לשמח ולרגש את חבריו באמצעות קסמים שלמד. כמובן, הוא יהיה חייב לעשות את הצעדים הנחוצים כדי ללמוד, להתאמן, להתכונן ולהציג את הקסם בפני אחרים, אבל אם אף אחד לא היה מלמד את המורים שלי הם לא היו מלמדים אותי וכן הלאה.
פן וטלר - גם אצלם לימוד קסמים הוא חלק מתהליך העבודה

מהו קסם?

קסם מוגדר במילון כ: א. דבר נפלא המושך את הלב.

ב. מעשה פלא באחיזת עיניים. אומנות תיאטרלית של יצירת אשליות והונאת החושים.

ג. כישוף. כוח או השפעה מסתוריים שלכאורה אין להם הסבר.

בכל סוגי הקסם יש, לפחות למראית עין, ביטול של חוקי הטבע או שליטה מופלאה בהם.

למשל:

  • משהו מתרחש באופן שנוגד את חוקי הטבע.
  • מישהו מתרומם באוויר.
  • אישה המנוסרת לשניים ממשיכה להתקיים ואף חוזרת להיות שלמה.
  • חפיסת קלפים מעורבבת מסדרת את עצמה לפי סיפור.
  • איש המצליח לראות הכל למרות שעיניו מכוסות לגמרי.
  • הנביא ידע מה יהיו בחירותינו ומעשינו.
  • דוקרים בובה במחט ולפתע בן-האדם, (המיוצג ע”י הבובה) הנמצא מאות קילומטרים משם, חש בכאב.

קסם הוא דבר שתמיד גורם לנו לחוות פליאה בקשר לדברים גדולים יותר כמו העולם, אנשים, אלוהים, חושים, אמת.

טריק גורם אך ורק לתהיה הזאת: איך עושים את זה?

אז מהו לימוד קסמים?

*    *     *

דוגמה טובה…

נפגשתי לא מזמן עם חבר שמאוד התרשם מהעובדה שהצלחתי להפסיק לעשן. ישבנו יחד בבית קפה והיה לו קשה להחזיק את עצמו הוא היה חייב סיגריה כמעט כל רגע. בעודנו מדברים, הסתבר שהוא מעריץ גדול של אורי גלר, הוא מאמין בכוחו של אורי וחושב שהאיש הוא פחות או יותר בחזקת אל. אני לא אחד שילך לשבור את אמונתם של אנשים, מה גם שאין לי כל סיבה לערער על יכולותיו המופלאות של מר גלר (אף אחד לא משלם לי על זה). לכן סיפרתי לו שהתחלתי ללמוד תיקשור, ואז הצעתי לחברי שאני אנסה לתקשר עם אורי גלר ממרחק כדי לראות אם אורי יהיה מסוגל לגרום לדברים לזוז כאן בבית הקפה.

חברי היה נפעם מעצם הרעיון וכמעט ירד על ברכיו בתחינה. הוא התכונן להצית את הסיגריה שבידו כשלפתע האצבע שלי התרוממה מעלה בתנועה מוזרה ואני נפלתי לטרנס שטלטל את ראשי ימינה ושמאלה. קול משונה יצא מפי וציווה על חברי להניח את הסיגריה על השולחן, עומדת במרכז. אצבעי הימנית הסתובבה במעגלים ללא שליטה ולפתע הצביעה על הסיגריה שלו שבאותו רגע נפלה ונשארה שכובה על השולחן. שנינו הבטנו במתרחש בחוסר אמון כשלפתע שוב בקע קול מגרוני ואמר: עישון זה רע. אצבעי נעה באופן מוזר, מכוונת בידי כוח נעלם, פנתה לעבר הסיגריה וכאילו ציוותה על הסיגריה להסתלק. הסיגריה החלה לנוע בעצמה, התגלגלה על השולחן ונעצרה כשנגעה בידו של חברי, שקפץ פתאום ממקומו כאילו מוכה ברק ונשבע בו ברגע שהוא יותר לא נוגע בסיגריה. באותו רגע התייצבה אצבעי מול פניו והקול המשונה אמר: נגמלת!

שנינו היינו המומים למשך מספר שניות ואז חברי שאל אותי אם אני בסדר. הקול שלי חזר אלי ואמרתי לו שאני מקווה שכן. הבחור לא מעשן כבר חודשיים.

האם גלר ביקר אותנו? האם זאת הייתה אשליה? איך הסיגריה נפלה והתגלגלה? האם נשפתי עליה בחשאי? האם השתמשתי בחוטים? האם זה משנה? האם יש הבדל בין שימוש בטריק לבין שימוש ביכולות אחרות כשקסם מתרחש?

אז מה קרה פה בעצם?

סוד הקסם הוא הטעיה ו…נשיפה. כל שתצטרכו לעשות כדי ליצור את אשליית ה’טלקינזיס’ הזאת הוא למשוך את תשומת הלב לאצבעכם בשעה שאתם תנשפו על הסיגריה. פעם ראשונה כדי להפיל אותה ופעם שניה כדי לגלגל אותה על השולחן. חשוב מאוד ללמוד לנשוף מבלי למשוך תשומת לב אל פיכם. התאמנו בנשיפה מכוונת, ללא קול, מספר פעמים לפני שתנסו לבצע את הקסם הזה.
בדל סיגריה - די מגעיל, אני חייב להודות
נמשיך לקוות שתצליחו לגמול אותם. אמן!

אם הצלחתם לגרום לקסם להתרחש ספרו לי. כיתבו לי מייל.


מאמר הזה, כלשונו, ישב באתר שלי מאז שנת 2001. בגלל התוכן שלו אנשים שחיפשו את אורי גלר הגיעו למאמר הזה בטעות ושלחו אלי מיילים שהיו בעצם מיועדים אליו. תמיד החזרתי לשולח עם ההודעה שהמייל נשלח אלי בטעות ובתוספת כתובת המייל של אורי גלר, אבל יצא לי לקרוא את המכתבים האלה... מכתבים שמבקשים עזרה בחיפוש קרובים, בהצלה ממחלות, בבקשות תרומה... וזה היה עוד אחד מהטריגרים שהביאו אותי להילחם בעוצמה רבה כל כך באורי גלר בזמן תוכניתו "היורש". קיראו על כך כאן

עוד טריקים תוכלו למצוא כאן:

אינטראקטריק, חברי הכנסת, על אי בודד, משקאות חינם,

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

2 + four =