כשאין הופך ליש

כליצן וקוסם באחד ממרכזי היום האונקולוגיים

יש קסמים שעושים פלאים

בשלוש השנים האחרונות, עד להגעת הקורונה, עבדתי במספר מרכזים רפואיים במחלקות אונקולוגיות של ילדים דרך עמותת גדולים מהחיים. התפקיד: קוסם, ליצן ומורה לקסמים. בעיקרון, אני עושה לילדים וגם למשפחות כל מיני קסמים שמטרתם לאמן את שרירי התקווה, הצחוק והקסם ולהאמין שהכל אפשרי! (מסר חשוב במיוחד במצבים כל כך לא פשוטים)
כבר קרו לי ניסים רבים במהלך התקופה, כולל ילדים שחוו החלמה מהירה ומפתיעה, והיו גם כאלה שלא.

רגע של פליאה

לפני מספר חודשים, בזמן שנכנסתי למכון טיפול-יום באחד מבתי החולים הגיע מולי ילד כבן 8 שראה את העניבה שלי מתנופפת מעלה ואמר לי את הביטוי-השנוא-עלי-במיוחד – “אין קסמים!” והמשיך להתקדם החוצה.

נחלצתי מהר מההלם ורדפתי אחריו… “מה זאת אומרת אין קסמים?” שאלתי אותו בעודי גורם למשהו לרחף… הוא רק משך בכתפו. אבל אני קצת עקשן וסקרן… בסופו של דבר הוא אמר לי “זה רק טריקים. במדע אין קסמים.”
ואני, שכל מהותי היא קסמים עמדתי מול הילד הקטן הזה כולי נסער…

שאלתי אותו “אני רואה שאתה ילד מאוד חכם, אתה יודע במקרה מי המציא את החשמל?” והוא מייד ענה לי “אדיסון”. הוא הסתכל באביו שעמד לידנו ואז הוא אמר, “בעצם הוא המציא את הנורה, לא?”
“וואו, נכון!” אמרתי לו בהתפעלות.
“אז מי יצר את החשמל?” המשכתי לשאול.
“טסלה?” הוא אמר במין שאלה.
“אתה ילד חכם וידען מאוד! טסלה באמת המציא דרך להפיק חשמל ואפילו להעביר אותו ממקום למקום,” אמרתי לו, “אבל הוא לא המציא את החשמל.”
“מי המציא את החשמל?” – שאלתי שוב…
ולאחר שמשך בכתפיו המשכתי – “איננו יודעים מי המציא את החשמל, ואפילו מדענים לא יודעים כי החשמל תמיד היה אחד מכוחות הטבע. זהו אחד הפלאים של העולם שלנו. כי העולם שלנו מלא בפלאים וקסמים שהתפקיד של המדענים הוא לנסות לגלות ולפענח אותם ולשלוט בהם, בעיקר לתועלת המין האנושי (לפחות באופן אידאלי).”

אמנם תופעות אלה הם פלאים, ולא קסמים, אולם יש ערך רב בפליאה, והקסם שלי, ביו היתר, יזכיר לכם שהעולם פלאי ויש עוד המון הפתעות לגלות בו. אלה קסמים שעושים פלאים 😃

רוצים לעודד את החברים שלכם להתפלא?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

3 × five =

WhatsApp שלח הודעת WhatsApp