הכוח המרפא שבפליאה

אפשר לשתף את הקסם...

פליאה במופע קסמים…

הטראומה היא חוויה עמוקה ומשפיעה המשאירה חותם פיזי, רגשי ונפשי על האדם. החוויה הטראומטית יכולה לגרום לתחושות של פחד, חרדה, דיכאון ואובדן תחושת הביטחון.
עם זאת, בתוך החשכה הזו, הכוח המרפא שבפליאה ובהפתעה יכולים לשנות את התפיסה והתחושות של אלו הסובלים מטראומה.

הפתעה וטראומה: התנגשות של עולמות

כאשר מתרחשת טראומה, היא גורמת להפרעה חמורה בשגרה ובתפיסת העולם של האדם. ההפתעה, התהוות של שינוי פתאומי במציאות, שבעת האירוע הטראומטי יכולה להיות כל כך עוצמתית ושלילית, יכולה בהמשך להפוך לכלי מרפא.

במחקרים נמצאו עדויות לכך שהפתעות קטנות, כאשר הן חיוביות, יכולות לעזור לאנשים לחוות מחדש את התחושה של התפעלות ותדהמה, מה שמוביל להפחתת תחושות הלחץ והחרדה.

פליאה: השער לחוויה חיובית

הפליאה היא תחושה עמוקה של התפעלות שנוצרת כאשר אנו נתקלים במשהו חדש, יפה או מסתורי. יש לפליאה חשיבות רבה. היא יכולה לשבור את המעגל השלילי של המחשבות והתחושות הטראומטיות, ולספק רגעים של נשימה קלה והתחדשות. פליאה גם מעודדת אותנו לשאול שאלות, לחקור ולגלות מחדש את העולם שסביבנו.

מחקר שנערך באוניברסיטת סטנפורד מצא כי חוויות של פליאה יכולות להגביר את תחושת החיבור לסביבה ולהפחית תחושות של בדידות ודיכאון (Rudd, Vohs, & Aaker, 2012).
אנשים שחוו פליאה דיווחו על רמות גבוהות יותר של שביעות רצון מהחיים, תחושת משמעות ומוטיבציה מוגברת להתמודד עם אתגרי היומיום.

המוכנות לחוות פליאה: מפתח לשיקום

המוכנות לחוות פליאה יכולה לשפר את ההרגשה והמוכנות לשוב ולהתמודד עם החיים. כאשר אנו פתוחים לחוויות חדשות ולמסתורין של העולם, אנו מסוגלים לשחרר את עצמנו מהעול הטראומטי ולמצוא נחמה של הכוח המרפא שבפליאה גם מהרגעים הקטנים.

אנשים שעברו טראומה מוצאים לעיתים קרובות נחמה בפעילויות יצירתיות כמו אמנות, מוזיקה ותיאטרון, שבהן יש מרכיב משמעותי של הפתעה ופליאה. פעילויות אלה מעוררות את הסקרנות ומעניקות תחושת הצלחה ושליטה.

הקסם שבפליאה וההפתעה: סיפורי הצלחה

דוגמה מעשית לכך תוכלו למצוא כאן, במופעים ובסדנאות פליאה למתמודדי נפש כמו גם עם ילדים במחלקות אונקולוגיות, הקוסם משתמש בטריקים המפתיעים את הקהל ומעוררים תחושת פליאה והתפעלות. הקסם שבפליאה מסייע לאנשים להשתחרר מהאחיזה של המקומות הקשים ולהתחבר לרגעי התדהמה והשמחה.

מחקרים בתחום הפסיכולוגיה החיובית מראים כי פעילויות שמערבות פליאה והפתעה יכולות לסייע בשיקום נפשי ובשיפור איכות החיים (Keltner & Haidt, 2003).
כוח הקסם יכול להביא רגעי שמחה והתרגשות לאנשים, ולכן יש להדגיש את החשיבות של הפליאה ככוח מרפא.

סיכום

הפתעה ופליאה הם כוחות עוצמתיים שיכולים לסייע בשיקום נפשי לאחר טראומה.
הכרה בכוחם המרפא של ההפתעה והפליאה, והמוכנות לחוות אותם, יכולים לפתוח דלתות חדשות לתהליך השיקום ולחיים מלאים יותר.
ניתן להשתמש בקסמים ומנטליזם כדי להביא רגעי שמחה והקלה לאלו הנמצאים במסע ההחלמה.


מקורות:

כדי ללמוד עוד על הקסם שבפליאה וההפתעה, חפשו עוד מהמאמרים כאן באתר.


אפשר לשתף את הקסם...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

2 × five =