כולנו קוסמים?! :-) 1


אורי אשכנזי

אתה קוסם…

אני מזמין אותך לחפש במילון מהי ההגדרה של קסם.

סליחה, לא צריך. רק אמרתי והמילון פתאום נפתח לו בדיוק בעמוד הנכון:

קסם

  • דבר נפלא המושך את הלב.
  • מעשה פלא באחיזת עיניים. אומנות תיאטרלית של יצירת אשליות והונאת החושים.
  • כישוף. כוח או השפעה מסתוריים שלכאורה אין להם הסבר.

אתם מוזמנים לבחור את ההגדרה הנכונה לכם, אבל לדעתי בכל קסם קיים שילוב של כל שלושת המרכיבים האלה: משיכה, אשליית חושים, כישוף.

כשאני רוכש מוצר כלשהו, זה מפני שהמוצר יעזור לי ליצור את הקסם שחשוב לי.

כתבתי קסם כי בהחלט מדובר לא רק בערך הרגיל אלא במשהו נוסף שלפעמים לא יודעים להגדיר, משהו שמספק חוויה של קסם – פנטזיה, צורך בלתי מוסבר ובלתי נשלט לפעמים.

לא משנה מהו המוצר, זה תמיד הקסם שאנו מאמינים שהוא יאפשר לנו ליצור, שגורם לנו בסופו של דבר לרכוש אותו. (או להשקיע בהשגתו – לימודים, מאמצים, רגשות, תכנון,  ועוד)

העובדה החשובה היא שכדי למכור מוצר או רעיון כלשהו כדאי לדעת ולהבין מהו הקסם שאותו אדם רוצה לחוות… כי רק על זה הוא בעצם ירצה גם לשלם!

מעניין לגלות שהקסם בעצם נמצא בחוויה של הלקוח עם המוצר עוד בטרם המוצר נרכש. איכשהו המוצר מתאים לקסם שכבר מתחולל בעולמו הפרטי של הקונה.

מה שמניע אותנו הם כוחות ורצונות שחלקם ידועים ומסודרים אצלנו, אולם חלקם מגיעים ממקומות חבויים ומודחקים של כאבים, חלומות, אכזבות, שאיפות ועוד.

מאוד נאיבי לחשוב שכל מה שצריך לעשות זה ללחוץ על "כפתור" כלשהו בתודעה של האדם והוא יבחר לרכוש משהו… אבל פעמים רבות, כפי שכבר ראיתי וחוויתי, ואולי גם אתם, זה קורה; אנשים טוענים שאין להם כל רצון לרכוש משהו וחצי שעה מאוחר יותר הפריט כבר הועמס על הרכב. איך קרה הקסם הזה?

קוסם כגישה לחיים

הרעיון של "להיות קוסם" מתייחס לכל תחומי החיים ומאפשר לכל אדם לטפח גישה של קוסם כלפי החיים. זה לא טריק. זו דרך הסתכלות המזכירה לנו שהחיים הם משחק, ואנחנו השחקנים.
קוסמים הם אלה המעצבים את אירועי החיים של עצמם וסביבתם, לעומת מי שאירועי החיים מעצבים אותו.
אני לא מתיימר להגיד שדרך למידה של עקרונות הקסמים אפשר לנהל חברות ענק, או להמציא דרכים חדשות ליצירת אנרגיה, אבל אולי דרך תובנות על הסתרה והסחת דעת, אשליות והאמת שמאחוריה, חושים והתימרון שלהם, יימצא הפתח שיאפשר למעיין היצירתיות לנבוע מתוך משתתפי הסדנה.
את המושגים של אמנות הקסמים אני מקביל למושגים מעולם המנהיגות והניהול במסגרת פעילות גיבוש מיוחדת מאוד.

קרא על סדנאות "לחשוב כמו קוסם"

גם המופע "נ.ב. איפה הקסם?" מציג את הרעיון שכולנו קוסמים מנקודת ראות שונה ומאפשר לנו לחוות את הרעיון והחוויה של יצירת מציאות יחד עם צחוקים ופליאה.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

eighteen − nine =

מחשבה אחת על “כולנו קוסמים?! :-)